Seçimler sonrası İran’dan ABD’ye ılımlı mesaj

Perşembe, 27 Haziran 2013 10:08

iran-abdİran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, nükleer program nedeniyle sorun yaşadığı ABD’ye sıcak mesajlar gönderdi.

Salihi, Tahran-Washington arasında direkt uçak seferlerinin başlamasıyla ilgili bir sorunlarının bulunmadığını söyledi.

Fars haber ajansının haberine göre, Salihi, Tahran’da temaslarda bulunan Tacikistan Dışişleri Bakanı Hemrahan Zarif ile katıldığı “Taciklerin Kalıcı hazineleri” adlı kitabın tanıtım töreninde, gazetecilerin sorusu üzerine, Tahran-Washington arasında direkt uçak seferlerinin olup olmayacağına dair bir soruyu, “Bizim bu konuda hiçbir sorunumuz yok. Vatandaşların, uçakla gidip gelmesinde bir sorun yok” diye yanıtladı.

Salihi, asıl sorunun ABD’de olduğunu belirterek, “Bizim her ülke ile ilişkilerimiz var . İranlılar için kolaylıkların oluşmasını isteriz. ABD’de İran vatandaşları da var ve biz onların rahat bir şekilde gidiş gelişmelerinin olmasını isteriz” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanının, İran’ın Suriye’deki nüfuzuna yönelik açıklamalarına dair bir soruya karşılık da Ali Ekber Salihi, “Biz, Suudi Arabistan’la iyi ilişkilerin kurulmasını istiyoruz. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanının açıklamaları çelişkilidir. Biz, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi yönünde çaba gösterilmesini bekliyor ve ümit ediyoruz” diye konuştu.