Seçim sonuçları dış basında

Pazartesi, 31 Mart 2014 10:25

The Guardian

Erdogan’ın iktidardaki partisi (AKP), yolsuzluk skandalları ve devletin içindeki “vatan hainleri” diye nitelediği kişileri sorumlu tuttuğu güvenlik sızıntıları arasında kendisi için referanduma dönüşen yerel seçimlerden kesin bir zaferle çıkmış görünüyor. AKP seçimlerden önce önüne hedef olarak 2009′da aldığı yüzde 38.8 oy oranını aşmayı koymuştu. Erdoğan güçlü sonuçlardan sonra Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyabilir. Bazıları seçim sonuçlarının otoriterlik eğilimlerini artırabileceğinden korkuyor.

 

The Telegraph

Erdoğan seçimlerde muhalefeti mağlup etti. Türkiye Başbakanı’nın lideri olduğu AKP, kitlesel protesto gösterileriyle, yolsuzluk skandallarının ve internet yasaklarının öne çıktığı bir sürecin ardından, yerel seçimlerde önemli bir fark elde etti. Yerel seçimler Erdoğan’ın liderliği için referandum olarak görülen yerel seçimler, onlarca kitlesel protesto gösterilerinin, yolsuzluk skandallarının ve ülkeye derin zarar veren güvenlik sızıntılarının ardından yapıldı.

 

Financial Times

Başbakan Erdoğan yerel seçimlerde zafer ilan ederek bunun kendisini yolsuzlukla suçlayanları ve güvenlik sızıntılarına yol açanlara karşı elde edilmiş bir zafer olduğunu iddia etti. Erdoğan, “Verilecek her türlü göreve kendimizi adamaya hazırız” dedi ve Ağustos ayında yapılacak ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabileceğini belli etti.

 

Wall Street Journal

Türkiye’de secim Erdoğan’ı daha da güçlendirmiş görünüyor. Başbakan’ın partisi tüm suçlamaların otrasında, yerel seçimlerden galip olarak çıktı. Türkiye Başbakanı Erdoğan, yolsuzluk ve manipülasyon suçlamalarına rağmen, hükümet tarafindan bir çeşit referandum olarak değerlendirilen kritik yerel seçimden zaferle çıktı.