Seçim hesabı karıştı! Ak Parti 3 dönem kısıtlamasını değiştirecek mi?

Cuma, 11 Ekim 2013 11:30

bulent-arinc-askerligin-kisaltilmasi-ile-ilgili_3729_bTürkiye seçimler açısından oldukça hareketli bir sürece giriyor. Önce yerel seçimler, ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi, ardından da genel seçimler gerçekleştirilecek. Ve bu yaklaşık 1 buçuk yıllık bir süre içerisinde gerçekleşecek. Akıllardaki soru ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ve Başbakan Erdoğan’ın nasıl bir strateji izleyeceği. Öyle ki Ak Parti tüzüğündeki üç dönemden fazla aday olamama maddesi hesapları oldukça karıştırdı.

Herkes farklı formüllerle denklemi çözmeye çalışadursun Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yaptığı açıklama bambaşka bir formül ihtimalini ortaya çıkardı. Arınç partisindeki üç dönem kuralı ile ilgili olarak “Başbakan kesin kararlı. ‘Ben Genel Başkan olduğum sürece üç dönem değişmez’ diyor. Ben de değişmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ama çevremizde bu düşüncemi paylaşan kimse de yok. Maalesef sadece milletvekilleri ya da bakanlar olarak söylemiyorum her gelen, ‘Bu çok yanlış, değiştirin. 2015’te nasıl bir netice alınabilir?’ diye endişe ediyor. Ama Sayın Başbakan ‘Genel Başkan olduğumu sürece değişmez’ dediğine göre 2015’e kadar açık kapıyı kendisiyle ilgili olmasa bile bıraktı” açıklamasında bulundu.

Arınç’ın bu açıklamasında dikkat çeken nokta ‘Başbakan’ın, Ak Parti’deki Genel Başkanlığı’ üzerine vurgu yapmasıydı. Arınç’ın “Başbakan’ın ve benim dışımda herkes 3 dönem kısıtlamasına karşı” sözlerini de hesaba katacak olursak; Başbakan’ın Çankaya için Genel Başkanlığı bırakması durumunda bu durumun ortadan kalkma ihtimali bir hayli yüksek gözüküyor.

CHP’DEKİ SARIGÜL KRİZİNE GÖNDERME

Başbakan Yardımcısı Arınç Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresinin dolması ile ilgili olarak ise CHP’ye atıfta bulunmayı ihmal etmedi. Cumhurbaşkanı’nın partiye dönme ihtimalini değerlendiren Arınç, “O gün kimin ne olacağı konusunu hep açık bırakıyoruz. O gün hangi şartlar olur? Kim aday olmak ister? Kim olmak istemez? Bunları kendi içimizde çok kolay çözeriz. Sayın Başbakan arzu ediyorsa mutlaka olur. Abdullah Bey’in de kendi talebine bağlı. Derse ki, ‘Ben tekrar Ak Parti’de siyaset yapmak istiyorum’ herkes gözyaşları ve sevinçle karşılar. Yani o Sarıgül değil. Benzetmek gibi olmasın ama” şeklinde konuştu.