Seçim barajı için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyor

Pazartesi, 8 Temmuz 2013 16:08
080720131433259312234_2

Genel seçimlerde uygulanan yüzde 10 seçim barajının yüksek olduğunu belirten çocuk yuvası işletmecisi Aylin Kotil, seçim barajının düşürülmesi için İstanbul’dan Ankara’ya kadar protesto yürüyüşü düzenledi.

Aylin Kotil, yürüyüşün tamamlanmasının ardından yanında getirdiği manifestoyu TBMM’ye teslim edecek. Bu sabah Haydarpaşa Garı’ndan yürüyüşe başlayan Aylin Kotil Kartal’da yaptığı açıklamada, “Bugün sabah saatlerinde Haydarpaşa Garı’ndan yürüyüşe başladım. Ankara ‘ya Meclis’e kadar yürümeyi düşünüyorum. Yaklaşık 450 kilometre. Amacım seçim barajının düşürülmesi. Daha demokratik bir Türkiye ve daha çok katılımın olduğu bir Meclis. Herkesin kendinden bir şey bulabildiği herkesin temsil edildiği bir Meclis görmek istiyoruz. Bunun için yürüyorum” diye konuştu.

 

20 ila 22 gün içinde Ankara’ya varmayı planladığını söyleyen Kotil, “Sadece gündüzleri yürüyeceğim. Çünkü gece köpek ya da yırtıcı bir hayvan çıkabilir endişesi taşıyorum” diye konuştu. Kotil, yürüyüş boyunca kendisini bir aracın takip edeceğini ayrıca bir hemşire ve bir avukatın da ilerleyen günlerde kendisine destek olacağını söyledi.

 

İstanbul’un eski Belediye Başkanı Aytekin Kotil’in yeğeni ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün eski eşi olan Aylin Kotil’in gelecek yerel seçimlerde CHP ‘nin Bakırköy ya da Beyoğlu’ndan adayı olabileceği kulislerde konuşuluyor.