Seçenek Sizsiniz Türkiye

Pazar, 23 Mart 2014 13:33

Yaklaşmakta olan yerel seçim mi genel seçim mi belli olmayan seçim öncesi seçimler ve oy kullanma işlemi konusunda rahatsız olduğum bir hususu dile getirmek istiyorum. Sözde teknoloji çağı dediğimiz bu dönemde oy verme işlemlerinin hala sandık, zarf, pusula, mühür gibi ilkel araçlarla yapılması beni derinden yaralıyor.

Her ne kadar tahta sandıktan müthiş bir zeka ürünü olan şeffaf sandığa geçmiş olsak da bu yeterli değil. Böylesine bir iletişim çağında bunlarla uğraşmak yerine niye SMS’le oy kullanmıyoruz ki? Bence bu şekilde hem seçimleri daha eğlenceli hale getirebilir hem de benim gibi üşengeç insanların demokrasiye daha pratik bir şekilde katılımını sağlayabiliriz. Bu yöntemi zırt pırt her şeye SMS’le oy vermeye alışmış bir millet olarak halkımızın da kolaylıkla benimseyeceğini düşünüyorum. Hem de şu an oy vermeyi düşünmeyen çok sayıda kişiyi de oy vermeye teşvik ederek seçimlerin olabildiğince yüksek katılımla gerçekleşmesini sağlayabiliriz. Oy vereceğin yeri bul, sıraya gir, pusulayı al, mühürü bas, adeta bir Origami ustası gibi pusulayı düzgünce katlayıp zarfa koymaya uğraş ve onu sandığa at. Yazarken bile yoruldum. Tüm bu işkencenin yerine, İstanbul için konuşacak olursak, Mustafa Sarıgül’ü destekleyenlerin MUSTAFA yazıp 2280’e göndermesi ya da Kadir Topbaş’ı destekleyenlerin KADİR yazıp 2280’e göndermesi daha pratik olur gibime geliyor.

Tüm yurtta oy verme işlemi tamamlandıktan sonra sıra sonuçların açıklanmasına geliyor tabi. Şu anki durumda sonuçları öğrenmek için saatlerce beklememiz gerekiyor. Yok, sandıkların yüzde onu açıldı, yok yüzde otuzu açıldı, yok şu önde, dur bakayım hayır şimdi öbürü öne geçti derken insan demokrasiden sıkılıyor. Bunun yerine sonuçların açıklanmasını, adeta ailemizin bir üyesi, yüzünü babamın yüzünden daha çok gördüğüm Acun Ilıcalı’nın TRT’de sunacağı (TRT tarafsızlığı diyorum ve susuyorum) SEÇENEK SİZSİNİZ TÜRKİYE programıyla yapabiliriz. İl bazında kazanan kişilerin 10’dan geriye doğru sayarak açıklanması seçimlere ayrı bir heyecan katar. Halkımızı da ekrana kilitleyerek demokrasiyi gerçek bir şölene dönüştürür bence. Tabi akıllara bu yöntemin ne kadar güvenilir olduğu konusunda bazı soru işaretleri gelebilir. O zaman ben de derim ki; sahte seçmenlerin yaratıldığı, oyların sayımı sırasında elektriklerin kesildiği, ertesi gün çöpten mühürlü oy pusulalarının çıktığı şu anki yöntem ne kadar güvenilir ki? Madem ikisinde de güvenlik sorunu var bari SMS’le oy verelim daha pratik olsun.

Bir demokrasi aşığı olarak (demokrasiye bayılıyorum) insanların demokrasiye olabildiğince katılımının sağlamasından başka bir amacım yok. Ben diyeceğimi dedim, gerisi devlet büyüklerimizin keyfine kalmış. Bence bir düşünsünler.

Önder Şeren (@onderseren)

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ İNDİRMEK İÇİN 

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN