Scotland Yard da tartışmaya katıldı: İngiltere’de tutuklu yargılanan gazeteci yok!

Çarşamba, 13 Mart 2013 15:11

scotland-yardCüneyt Özdemir’in Radikal gazetesindeki bugünkü köşe yazısının yankıları devam ediyor. Özdemir “İngiltere’deki tutuklu gazeteciler efsanesi” başlıklı yazısında, Ankara’da dilden dile dolaşan bir efsaneyi aydınlatıyor ve şu an İngiltere’de tutuklu gazeteci olmadığını yaptığı araştırma sonucunda yazısında ayrıntıları ile anlatıyordu.

İşte Özdemir’in “İngiltere’deki ‘Tutuklu Gazeteciler’ efsanesi!” başlıklı yazısı

Bu yazının ardınan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cüneyt Özdemir’e twitter hesabı üzeriden cevap verdi ve bu linki gönderdi:

http://www.pressgazette.co.uk/accused-least-55-uk-journalists-arrested-april-2011

Press Gazette’ye ait bu linkte, Nisan 2011 yılından beri yasa dışı telefon dinleme suçu ile tutuklanan ve daha sonra mahkemeye sevkedilen gazetecilerin listesine yer veriliyordu. Numan Kurtulmuş’un geçtiğimiz Pazartesi günü canlı yayında “İngiltere’de şu anda 55′e yakın gazeteci tutuklu ve hükümlü olarak bulunuyor” iddiası üzerine, araştırmamızı bir adım daha genişlettik.

İngiltere’de gazetecileri de kapsayan yakın tarihteki üç önemli operasyona imza atan Scotland Yard’ı arayıp, bir de onlara soralım dedik. Cevap aynıydı. Bugün konuştuğumuz Londra Metropolitan Polisi (MET) Basın sözcüsü, Weeting, Elveden ve Tuleda operasyonları kapsamında yasa dışı telefon dinleme suçu ile tutuksuz olarak yargılanan 55 gazeteciden hiç birinin şu anda hapiste bulunmadığını” yineledi. İlginç olan Numan Kurtulmuş’un twitter hesabı üzerinden paylaştığı haberde de zaten bazı gazetecilerin aklandığına yönelik haber linklerinin bulunması. Diğer bir kısmının ise, şahsi twitter hesapları üzerinden aktif olarak güncel konularla ilgili tweetler yazdığı ve ‘dışarıda’ oldukları görülüyor. Bu gazetecilerden @HylandIan, @danwootton @RachelFabMag gibi bazılarını twitter hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Ildem Wilson/Londra