Scientology’nin Foyasını Ortaya Çıkartan Belgesel: Going Clear

Salı, 14 Nisan 2015 11:29

Oscar ödüllü yönetmen Alex Gibney şüphesiz dünyanın en çalışkan belgesel yapımcılarının başında geliyor. Kafamı çevirsem adam yeni film yapıyor. Ne zaman uyuyor anlamıyorum. Bu hız ve verimlilikten dolayı filmleri bazen yüzeysel kalsa da genel olarak iyi bir sinemacı olduğunu teslim etmek lazım. Belgesel çekmek öyle kolay bir iş değil. Belgesel filmi yapmaksa ayrı bir zorluk içeriyor. Hem eleştirmenler tarafından tutulan hem de gişede çok başarılı olan belgesel filmler yapmak öyle basit bir iş değil.

Daha önce Enron, Wikileaks, Katolik kilisesindeki skandallar ve ABD’nin Afganistan’ı işgali gibi konularla ilgili incelemelerde bulunan Gibney’nin son filmi Scientology tarikatını mercek altına alıyor. Ocak ayında Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan ve çok ses getiren film, iki hafta önce ABD’de hem televizyon hem de sinemalarda aynı anda gösterime girdi. Pulitzer’li araştırmacı-gazeteci Lawrence Wright’ın aynı adlı kitabından uyarlanan Going Clear, aslında tam anlamıyla İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika’ya özgü bir “din” anlayışını ortaya koyuyor. Scientology tarikatı, para aşkı, devlet korkusu ve zordan kaçış gibi savaşı takiben ABD’nin içine işleyen bir anlayışın vücut bulması adeta. Anlatılan hikâyeler ve insanların tarikattayken başlarına gelenler bu kadar acıklı olmasaydı film aslında çok komik olabilirdi.

Screen Shot 2015-04-14 at 11.31.22Çünkü Scientology tarikatı gerçekten de komik ötesi bir oluşum. Ortalama bir bilim kurgu yazarı olan L Ron Hubbard tarafından 1952’de kuruluyor. Belgesele göre Hubbard’ın tarikatı kuruluş amacı şu (ki ben bunu Los Angeles’ta başka bir bilim kurgu yazarından da duymuştum): Amerika’da para kazanmanın en kolay yolunun din kurmak olduğunu düşünüyor. Aslında buraya kadar olay çok da garip değil. İşin ilginç tarafı Hubbard’ın kendisinin tam anlamıyla dengesiz bir şarlatan olması. Etrafındakilere çok kötü davranan bir despot. Filmdeki arşiv görüntüleri izlerken Philip Seymour Hoffman’ın The Master’daki performansını hatırlamamak elde değil.

Hazırlayan: ALİ ARIKAN

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 212. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

Tags