Schumacher’in geçirdiği kaza ile ilgili Fransız savcılığı açıklama yaptı

Çarşamba, 8 Ocak 2014 12:41

Fransız savcılığı, F1 pilotu Michael Schumacher’in Fransa Alpleri’nde kayak yaparken düşerek ağır yaralandığı kazayla ilgili soruşturma konusunda açıklama yaptı.

Savcı Patrick Quincy’nin Albertville kasabasında düzenlediği basın toplantısından satır başları:

- Schumacher’in tam olarak nerede düştüğü, pistten ne kadar uzakta olduğu ve hızını tam olarak bilebilmemiz için olay yerinden alınan görüntüleri kare kare incelememiz gerekiyor.

- Herhangi biri için yapacağımız soruşturma neyse, aynen onu yapıyoruz. Her kış sezonu neredeyse 50 kadar bu tür soruşturma yapıyoruz. Her soruşturmada elimizdeki tüm imkanları kullanıyoruz.

- Schumacher yaklaşık 2700 metre yükseklikteki pistin yakınında düşmüştür. Kaza, pistin dokuz metre dışında gerçekleşmiştir.

- Schumacher’in çok iyi bir kayakçı olduğu apaçık ortada. Ancak kayak takımlarından birinde yaşanan sorundan ötürü kendisi düşmüş ve basını kayaya çarpmıştır.

Schumacher’in kaskındaki kameranın görüntülerini izledik
- Olay yerindeki görüntüler, kazanın nasıl gerçekleştiğiyle ilgili çok net bilgiler veriyor.

- Meribel tepesini çok iyi bilen uzmanlarımız var ve olayı en iyi şekilde inceliyorlar.

- Schumacher’in kaskındaki kameranın görüntülerini izledik. Hızı konusunda uzmanlar bize daha ayrıntılı bilgi verecektir. Henüz hızını tam olarak söylememiz mümkün değil ancak çok iyi bir kayakçı için normal bir hız.

Düştüğü sırada pistin dışındaydı
- Kayak konusunda biliyorsunuz Fransa’da birçok düzenleme var. Kaşktan alınan görüntüler ve kazayla ilgili şimdiye kadar elde edilen bilgiler, kayak kurallarına tamamen uyulduğu şeklinde.

- Dağdaki koşulların incelenmesiyle özel olarak bir üniversite ilgileniyor. Schumacher’in kaskının durumu ve olayla ilgili ayrıntılar, onların incelemesinden sonra ortaya çıkacak.

- Michael Schumacher dengesini kaybetmiş ve bu yüzden düşmüştür. Düştüğü sırada pistin dışındaydı.

- Schumacher’in kaskındaki görüntüleri tek tek inceleyeceğiz. Bu incelemenin sonunda kayakçının hızıyla ilgili daha kesin bilgilere ulaşacağız. Ancak şunu özellikle eklemek istiyorum, hız bu kazanın oluşumunda bizim için öncelikli bir unsur değil.

Kaskından alınan görüntüler
- Çok iyi bir kayakçı olan Schumacher, pistin 3-6 metre dışındaki bir alanda kayıyordu. Kazayla birlikte kendisi pistin 9 metre dışında bulundu.

- Kaskından alınan görüntüler sadece 2 dakikalık bir video.

- Bu yıl için henüz bir istatistik vermek yanlış olur ancak yılda ortalama 50 kadar bu tür kaza yaşanıyor ve ciddi yaralanmalarla sonuçlanıyor.

- Belki de görüntülerde Schumacher’in düşüş ani tam olarak görülmüyor olabilir ancak biz elimizden gelen tüm incelemeyi yapacağız.