Scarlett Johansson, Scarlett Johansson’a karşı: Yazara açtığı davayı kazandı

Cumartesi, 5 Temmuz 2014 15:19

Ünlü Hollywood yıldızı Scarlett Johansson, ‘kendisine benzeyen Jeanine Foucaprez karakteri’ üzerine kurduğu romanda kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle, Fransız yazar Grégoire Delacourt’a açtığı tazminat davasını kazandı.

Scarlett Johansson, kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Fransız romancı Grégoire Delacourt’ya açtığı tazminat davasını kazandı. Oyuncu, Delacourt’nun son romanı La Premier Chose qu’on Regarde/ Baktığımız İlk Şey’de “Scarlett Johansson’a benzeyen Jeanine Foucaprez karakteri nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia etmişti. Fransız yayıncılar, mahkeme kararını “kurmacanın sınırlarını” tartışmaya açan çarpıcı bir müdahale olarak nitelendiriyor.

 

MAHKEME ‘YAZAMAZSIN’ DİYOR

Johansson, Fransa’da çok satan listelerini altüst eden romanın “satmasını sağlamak amacıyla kendi imajının kullanıldığı ve kişilik haklarının ihlal edildiği” gerekçesiyle yazar ve yayıncısı JC Lattes hakkında maddi ve manevi tazminat talebiyle 50 bin euro’luk dava açmıştı. Mahkeme, “Scarlett Johansson’ın hiç açıklamadığı iki ilişkiyi gerçekten yaşanmış gibi göstermek, kırıcı ve küçük düşürücü” diyerek tazminat talebini haklı buldu.

Yazar ve yayıncı, Johansson’a üç bin 500 euro tazminat ödemeye mahkûm edildi. Johansson’ın kitabın başka dillere çevrilmesinin ve beyazperdeye aktarılmasının yasaklanması yönündeki talebi ise mahkeme tarafından reddedildi.

Fransız yayıncılar, mahkeme kararının “emsal teşkil etmesinden” endişeli olduklarını belirtiyor. JC Lattes’in sözcüsü, “Bu kararla birlikte, yazara ‘yazamazsın’ mesajı veriliyor ki bu kabul edilemez” dedi. Romanların kurmaca eserler olduğunu özellikle vurgulayan Delacourt da dava açıldığında “ Hava yastığı devreye girmeyince yaralanan birini de anlatıyorum kitapta. Hava yastığı üreticileri de mi dava edecek beni” diyerek tepkisini dile getirmişti.

 

GİZEMLİ BİR KADIN

La premiére chose qu’on regarde, Scarlett Johansson’a ikizi kadar benzeyen gizemli bir kadının kuzey Fransa’da bir otomobil tamircisinden yardım istemesiyle gelişen olayları konu alıyor. Oto tamircisi, uzun süre kadının Scarlett Johansson olduğunu sanıyor; kitabın 60’ıncı sayfasında ise aslında Jeanine Foucaprez adlı bir kadına yardım ettiğini anlıyor.