Scarlett Johansson, gazoz ve Filistin üçgeninde kafası karışanlar için kılavuz

Perşembe, 30 Ocak 2014 20:11

Ünlü oyuncu Scarlett Johanson’un bir TV reklamında oynaması ve ardından Oxfam adlı yardım derneğinden ayrıldığını açıklaması bugün tüm dünya basınının masetlerine yerleşti. Scarlett Johansson, gazoz ve Filistin üçgeninde kafası karışanlar için bir kılavuz hazırladık:

Gazozla ne ilgisi var?

Scarlett Johansson’un gazoz markası Sodastream ile bir reklam anlaşması yapar. Amerikan’ın heycanla beklediği ve dünya çapında da milyonlarca kişi tarafından izlenecek olan Super Bowl (Amerikan Futbolu 1. Ligi) açılışında gösterilmek üzere çekilen Sodastream gazoz reklamı Coca Cola ve Pepsi’ye laf çaktığı için yayıncı FOX TV tarafından sansürlenir. Bu aslında başka konu.

Filsitin olayın neresinde?

Reklam filminde oynayan ve şirketin yüzü olamak üzere anlaşma imzalayan Scarlett Johansson aynı zamanda Oxfam yardım kuruluşunun da elçisidir ve dernekle birlikte pek çok yardım çalışmasına katılmıştır. Oxfam Scarlett Johansson’un Sodastream reklamında oynadığını duyunca bir açıklama yayınlar ve “Elçilerimizin bağımsızlığına saygımız var ancak, Johanson’un Sodastream’le olan promosyon ortaklığı Oxfram’n Global Elçisi rolü ile çelişmektedir. Oxfam olarak Batı Seriya’daki illegal yerleşimlerden gelen bütün ticari ürünlerine karşıyız” açıklaması yapar. Çünkü Scarlett Johansson’un reklam anlaşması yaptığı söz konusu gazoz şirketinin ana fabrikası İsrail tarafından uluslararası yasalara aykırı olarak isgal edilen Filistin toprağı Batı Seria’daki İsrail yerleşimlerin olduğu yerdedir.

Sonuç?

Sonuç olarak Scarlett Johansson Oxfam derneğinin açıklamasının ardından Oxfam’ın elçiliğinden ayrıldı. Johanson yaptığı açılamada “Sodastream sadece çevreye değil aynı zamanda İsrail ile Filistin arasındaki barış köprüsüne da katkı sağlamaktadır.” diyerek SodaStream’de çalışan yüzlerce Filistin’linin eşit şartlar ve hakları ile gazoz fabrikasında iş imkanı bulduğunu vurguladı. Kimilerine göre Scarlett Johansson’un Oxfam’dan ayrılması da derneği bir skandandan ve eleştiri oklarından kurtararak Oxfam’a faydalı olmuş oldu.

 

İşte o reklam: