Dink cinayetinde önemli gelişme: Savcı Muammer Akkaş, Sabri Uzun’u ‘tanık’ sıfatıyla ifadeye çağırdı

Perşembe, 2 Ocak 2014 14:54

Hrant Dink cinayetinde kamu görevlileri ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Muammer Akkaş, cinayetin ‘Büyük Abisi’ olarak adlandırılan Erhan Tuncel’in geçtiğimiz günlerde ek ifade verererek ‘itiraflarda’ bulunmasının ardından eski Emniyet İstİhbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’u ‘tanık’ sıfatıyla ifadeye çağırdı.

Hrant Dink cinayetinin ‘büyük abisi’ olarak nitelendirilen Erhan Tuncel, geçen ay mahkemede verdiği ifadesinde, “Ali Fuat ve Sabri Uzun ölüm ihbarı yapmamış ve yanlış rapor düzenlenmiştir. Ali Fuat ve Ramazan Akyürek çetenin üzerindedir. Beni bir numaralı sanık yapıp kendilerini saklamıştır. Oda TV, Cübbeli, Şike, KCK, Hanefi Avcı suçsuz. Bunları yapan cemaat değil bu ikisidir. Savcılık halen şahısların kurduğu tuzakla karşı karşıyadır” demişti.

Erhan Tuncel, savcı Muammer Akkaş’a avukatının da hazır bulunduğu bir ortamda kamera ile kayıt altına alınan ayrı bir de ifade vermişti.

İstihbarat Daire Başkanı ’tanık’ sıfatıyla ifadeye çağırdı
İşte bu ifadelerin ardından Hrant Dink davasında kamu görevlilerle ilgili soruşturmayı yürüten savcı Muammer Akkaş, eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’u ‘tanık’ sıfatıyla ifadeye çağırdı.

Sabri Uzun, Erhan Tuncel’in ifadelerinin ardından Hürriyet’e yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Dink cinayetinin perde arkasının aralanması açısından Erhan Tuncel’in açıklamaları son derece önemlidir. Mahkeme çağırdığı takdirde seve seve ifade vermeye geleceğim” demişti.

Sabri Uzun’un yarın veya önümüzdeki hafta pazartesi veya salı günlerinden birinde ifade vermesi bekleniyor.