Saunaya giden erkeklerin dikkatine!

Çarşamba, 27 Mart 2013 16:05

otel-sauna-imalatiDüzenli olarak saunaya giden erkeklerin sperm sayısında düşüş olduğu gözlendi.

İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak saunaya giden erkeklerin spermlerinin zarar gördüğü, bunun sıcaklık yüzünden olabileceği belirtildi.

Araştırmada 30′lu yaşlardaki Finli erkeklerin haftada iki kere 3 ay saunayı ziyaret ettikten sonra sperm sayıları ölçüldü. Araştırmacılar çalışmanın sonunda erkeklerin sperm sayısının düşük olduğunu hesapladı ve altı ay sonra tekrar eski haline geldiğini gözlemledi.

Maryland Tıp Merkezi’nden ürolog Dr. Andrew Kramer bu konuda ısının suçlu olduğunu söyleyebileceklerini ifade etti. Kramer’e göre ısı sperm üretimini etkiliyor.

Araştırmada ayrıca düzenli olarak saunayı ziyaret eden erkeklerin spremlerinin DNA’sının da farklı çıktığını belirtti.

Daha önceki araştırmada dizüstü bilgisayarların yaydığı ısının spermlere zarar verdiği ve doğurganlığa direkt etki yaptığı ortaya çıkmıştı.

Human Reproduction dergisinde yayımlanan son sauna araştırmasında uzmanlar Kuzey ülkelerinde Fin saunasının kullanımının yaygın olduğuna dikkat çekti ve dünyanın diğer bölgelerinde de bu saunaların kullanımının arttığını belirtti. Ve bu yaşam tarzı değişikliğinin doğurganlığı da etkilediğini vurguladı.

Ayrıca sauna kullanımının yaygın olduğu ülkelerde çiftlerin çocuk yapmak için uzun uğraş verdikleri ifade edildi.