Sarıkamış şehitleri anısına kardan heykeller

Pazar, 5 Ocak 2014 16:28

Sarıkamış Harekatı’nın 99. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor Anma Yürüyüşü” başladı.

Sabahın erken saatlerinde binlerce vatandaş, Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçiği anmak için yürüyüşün başlangıç noktası olan Kızılçubuk mevkisinde toplandı.

Kars Müftüsü Mehmet Genç ve beraberindekiler, Kur’an-ı Kerim tilaveti yaptı, vatandaşlarla dua etti. Buradaki programa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kars Valisi Eyüp Tepe, AK Parti Kars milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ile çok sayıda askeri yetkili katıldı.

Bakan Kılıç, yaptığı konuşmada, burada toplanan herkesin ecdadının ve şühedanın izinde yürüyeceğini belirterek, “Sizler buraya gelmiş olmakla bir kere daha ne kadar büyük bir ecdadın torunları olduğunuzu ispatladınız. Allah hepinizden razı olsun. Bu vatan için, bu millet için inancımız, kutsallarımız ve bayrağımız için şehit olmuş bütün kardeşlerimizi hayırla şükranla ve rahmetle yad ediyoruz. Bugün burada hepimiz onların en büyük fedakarlıklarını, yani canlarını vermiş olmalarının hürmeti üzerine buradayız” dedi.

ŞEHİTLER ANISINA KARDAN HEYKELLER

Sarıkamış Harekatı’nın 99. yıl dönümü dolayısıyla yapılan kardanşehit heykellerinin açılışı da yapıldı. Kars Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri tarafından 10 günde yapılan heykellerin açılışı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve diğer bürokratların katılımıyla gerçekleştirildi.

Kayak için Cıbıltepe Kayak Merkezi’ne gelen kayakseverler de 100 kamyon kar kullanılarak oluşturulan kardan şehit heykellerini inceleyerek önlerinde hatıra fotoğraf çektiriyor.

Heykelin yapımında çalışan öğrencilerden Gizem Polat, Sarıkamış’a ekip arkadaşlarıyla şehitlerin kardan heykelini yapmak için geldiklerini söyledi.

Heykelin yapımı için 100 kamyon kar kullandıklarına dikkati çeken Polat, “Arkadaşlarla birlikte teker teker kar taşıdık. Gerektiği zaman harç bile yaptık. Sıvadık ve suyla dondurmaya çalıştık” dedi.

Polat, kara şekil verirken çok uğraştıklarını ifade ederek, “Bozuldu biz yaptık. Bazen oluyordu yapıyorduk ertesi gün geliyorduk erimişti, tekrar yapıyorduk. Çok uğraştık ama başardık. Kardan şehit heykellerinin açılışı bugün yapılacak. Heykeli yaparken en az onlar kadar biz de donduk. Onların hislerini yaşadık. O an ne yaptıklarını anladık” diye konuştu.