Sarıgül’ün dilekçesinde ‘ihracın kaldırılması’ yerine ‘af talebi’

Pazartesi, 4 Kasım 2013 10:22
fft64_mf1745209

Cumhuriyet Halk Partisi’ne dönüp dönmeyeceği uzun süredir tartışılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül partideki ilginç kariyerine yeniden başladı. 8 yıl önce ihraç edilen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Parti Meclisi’nde yapılan oylamanın ardından rozetini taktı. Sarıgül, 2004 yılında dönemin Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da onayıyla partiye katılmış, 29 Ocak 2005′te yine Baykal dönemindeki olağanüstü kongrede genel başkan adayı olmuş ve bunun ardından 24 Mart 2005′te partiden ihraç edilmişti. 8 yıl önce ihraç edilen Mustafa Sarıgül, Parti Meclisi’nde yapılan oylamanın ardından rozetini tekrar taktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında yapılan Parti Meclisi toplantısında Sarıgül’ün verdiği dilekçeye itiraz geldi. Sarıgül’ün dilekçesindeki “ihraç kararımın kaldırılması talebi” ifadesi yerine “af talebi” yazılmasıyla başvuru kabul edildi.

61 kişinin katıldığı oylamada ise 44 üye kabul oyu kullanırken 10 üye ret oyu kullandı; 4 oy ise boş çıktı. 3 Meclis üyesi ise oylamaya katılmadı.

Birgül Ayman Güler’in, ‘Sarıgül’ün CHP’ye üyeliğini desteklemediğini’ söyleyerek, toplantıdan erken ayrıldığı ve oylamaya katılmadığı belirtildi. İlhan Cihaner, Oğuz Oyan ve Benan Baykal’ın da aralarında bulunduğu birkaç üyenin de söz alarak Sarıgül’ün partiye tekrar üye yapılması konusunda itirazlarını dile getirdikleri ifade edildi. Ancak bu itirazlar Sarıgül’ün CHP’ye yeniden katılmasının önüne geçemedi.

 

Tags