Çek sanatçıdan cumhurbaşkanına orta parmak

Salı, 22 Ekim 2013 13:59
finger

 

 

Prag’ta Vlatava nehri üzerinde yüzen mor orta parmak ülkede tartışma yarattı. Çek Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığı makamı olan Prag Kalesine işaret eden bu parmak sanatçı David Cerny ‘e ait. Komünism karşıtı olan David Cerny bu eseri Komünist Parti’nin yeniden hükümette yer alacak olmasını yermek amacı ile seçimlerden birkaç gün önce hazırladı.

Sanatçı David Cerny: “Bu eser ‘kale siyasetini’ anlatıyor, 23 yıl sonra yeniden komünistlerin hükümete gelecek olması bana göre – ve umuyorum ki daha pek çok kişiye göre korkunç bir durum.” dedi.

Geçtiğimiz Haziran ayından yolsuzluk skandalları nedeni ile koalisyon hükümentinden istifa eden Başbakan Petr Necas’ın ardından Parlamento’nun onay vermemesine karşın sol hükümeti göreve getirmişti. Solcu hükümetin de güven oyu almamasının ardından şimdi seçime gidilecek. Çek Cumhurbaşkanı Miloz Zeman’ın Bohemya ve Moravya Komünist Partisi’ne hükümette yer vermesi ile partinin yeniden canlanacağından endişe eden Çekler, Cumhurbaşkanı Miloz Zeman’ın gücünü ve koltuğunu korumak için bunu yaptığını söylüyorlar.