Sanal gerçeklik gerçek oluyor!

Pazartesi, 9 Eylül 2013 14:59

Dipnot/Özel- Yine bir Kickstarter projesi sınırları zorlamaya devam ediyor. Kickstarter’ı bilmeyenler için kısa bir özet geçersek, Kickstarter.com bir kitle fonlama sitesi yani site üzerinden projenizi tanıtıp para talep ediyorsunuz ve size bağış yapan kişilere de eğer istenilen rakamlara ulaşılırsa ürünü gönderiyorsunuz.

Sanal gerçeklik son yıllarda oldukça popüler oldu. Genellikle oyunlarda kullanılması planlanan bu kask – gözlük karışımı donanımlara yeni bir gözlük modeli katılmış görünüyor. Gözlük deyince herkesin aklına tabiî ki Google Glass geliyor fakat bu gözlük Google Glass’ tan oldukça farklı. Üzerinde 2 adet kamera ve kızıl ötesi bir tarayıcı bulunan bu gözlükte “Arttırılmış Gerçeklik” farklı bir şekilde bizlere sunuluyor. Gözlüğü ne kadar anlatmaya çalışsam da videoları izlemeden aslında tam olarak anlatmak pek de mümkün değil.

Gözlüğün camları 960 x 540 piksellik 23 derece görüş alanına sahip şeffaf TFT ekrandan oluşuyor. Ekranların çalışma şekli hakkında herhangi bir bilgi maalesef bulunmuyor. Gözlük başarılı olup satışı da belli bir limiti geçerse mutlaka birçok uygulama bu cihaz içinde geliştirilecektir. Şimdilik sadece Satranç, Lazer Tag (Lazer silahlar ile birbirini vurma oyunu), 3D yazıcı ile birlikte çalışabilen 3D yazılımı ve MineCraft isimli oyun gözlükle birlikte kullanılabiliyor. Gözlüğün şu anda satış rakamı 667 dolar. 2014 yılının Nisan ayında ilk önce ön sipariş vererek sıraya giren kullanıcılara dağıtılmaya başlanacak gözlüğün önümüzdeki yıl Haziran ayı içinde de satışına başlanacak.

Göksan Kadayıfçı

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ