Samsung’tan iki Galaxy birden!

Pazar, 1 Mart 2015 22:02

Tüm dünyada merakla Samsung’un yeni modelleri bugün Barcelona’da yapılan etkinlik ile tanıtıldı. Yeni Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ilk kez görücüye çıktı.

Galaxy S6, Mobil Dünya Kongresi 2015′ten kapsamında Barcelona’da gerçekleşen UnPacked etkinliğinde tanıtıldı. Özellikle basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği etkinlik Samsung CEO’su JK Shin’in açılış konuşmasıyla başladı.

Samsung Galaxy S6’da Exynos 7420 çipsetli 4 çekirdekli 1.3 GHz Cortex-A53 ve 4 çekirdekli 1.9 GHz Cortex-A57 işlemci kullanılacak. Ekran bölümünde ise Samsung yine 5 inç büyüklüğünde 2K çözünürlüğünde Super AMOLED ekrana Galaxy S6’da yer verecek. 587 PPI değerli bu ekran zengin bir görüntü deneyimi sunuyor.

Galaxy S6’nın en çok merak edilen özelliği ise kamerası. Samsung yeni amiral gemisinde 20 Megapiksel çözünürlükte bir kameraya yer verecek. Bu kameranın daha kaliteli fotoğraflar çekebilmek için diyafram açıklığının düşük olması bekleniyor. Cihazın ön kamerasının ise 5 Megapiksel olacağı tahmin ediliyor.

Tasarımda değişiklikler: Metal Kasa

Tasarım konusunda ise Samsung radikal değişikliklere gitmiş. Galaxy S6’nın tanıtımından önce yayımlanan videolar cihazın tamamen metal bir kasaya sahip olacağını bizlere göstermişti. UnPacket  etkinliğinde gösterilen yeni cihazda ilk dikkat çeken tasarımın tamamen elden geçirilmiş olaması. Tamamen yenilenen tasarımda en dikkat çekici öğe ise malzeme seçimi. Yeni cihazın malzemesinin standart metal tasarıma göre %50 daha güçlü olduğu belirtiliyor. Sunum sırasında özellikle birkaç defa “Bu cihaz bükülmeyecek” vurgusu yapılması da salonda kahkalar atılmasına neden oldu.

Cihazın donanım tarafında ise 14mm işlemci ve DDR4 bellekler ilk dikkati çekenler arasında. 14mm teknolojisi yüzde 20′lik bir performans artışı sağlarken DDR4 belleklerin cihazın performasına katkısı önceki nesline oranla yüzde 80′lere ulaşmış durumda. Galaxy S6′nın performansı, Samsung’un en son Phableti Galaxy Note 4′ün de üstünde. Yeni cihazlar, Galaxy Note 4′e göre yüzde 30 daha fazla performans, yüzde 35 daha düşük güç tüketimi sunuyor.

En yüksek çözünürlüklü ön kamera

Yeni Galaxy S6′ların kamera tarafında birçok iyileştirmeye imza atılmış. Cihazın arka kamerasında 16 megapiksellik ISOCELL sensörler kullanılıyor. Optik imaj stabilizasyon özelliğine sahip arka kameraya tek LED flaş eşlik ediyor. F1.9 diyafram açıklığına sahip mercek ile gelen kamera düşük ışık koşulları altında kaliteli fotoğraflar çekmeye olanak sağlıyor. Yeni arka kamera live HDR çekim özelliğine de sahip. Cihaz 4K video çekim özelliğine de sahip. Cihazın 5 megapiksel çözünürlüğündeki ön kamerası da 1080p video kaydına olanak sağlıyor.

Kısa şarj süresi, uzun pil ömrü

Galaxy S6′nın dikkat çekici bir özelliği de şarj süresi konusunda getirdiği geliştirmeler. Yeni cihaz sadece 10 dakika şarj ile 4 saat kullanım olanağı sunuyor. Cihazda kablosuz şarj özelliği de bulunuyor. Galaxy S6′nin pil ömrü ise 12 saate kadar Wi-Fi bağlantı, 13 saate kadar video, 49 saate kadar müzik dinleme şeklinde açıklanmış durumda. Galaxy S6′da 2550 mAh değerinde bir pil yer alırken Galaxy S6 Edge’deki pilin değeri 2600 mAh olarak açıklanmış durumda.

Galaxy S6′nın başlangıç modelinin fiyatı 650 dolar’dan başlıyor ve 10 Nisan’da satışa sunulacak.