Samsung’dan tiye alan reklamlar

Salı, 23 Eylül 2014 15:48

Murat Menteş’in Ruhi Mücerret kitabını okuyanlarınız var mı bilmiyorum ama kitap bir Coca-Cola treninin bir Pepsi gemisine çarpmasıyla başlıyor. Geçtiğimiz yıl kitabı üzerine yaptığımız söyleşide neden özellikle bu iki markayı seçtiğini sormuştum Menteş’e. Bu iki markanın reklam dünyası bakımından rekabeti temsil ettiğini ve çarpışma anını tasarladığında zihninde marka giydirmelerinin kendiliğinden oluştuğunu söylemişti. Haklıydı. Bir nesil, çocukluğundan itibaren bu iki markanın çekişmesine tanık oldu. Tüm dünyada çok bariz olmasa bile, Türkiye’de durum böyleydi. İşte artık bu iki marka yerini başka iki büyük markaya bırakıyor: Apple ve Samsung.

Hazırlayan: Selin Babacan

2007’de tanıttığı ilk iPhone’la yeni bir dönem başlatan Apple, o zaman piyasada olan pek çok başarılı telefon markasının korkulu rüyası olmuştu. Atak yapmayı başarabilen ise Koreli şirket Samsung oldu ve Galaxy ürünüyle çıktı piyasaya. Ardından geniş ekran furyasını başlattı. Son yıllarda kızışan rekabeti reklam filmlerinde de izliyoruz. Özellikle Samsung reklam kampanyalarında Apple’ı tiye alan dilinden vazgeçmiyor.

Uzun süre geniş ekrana karşı direnen Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’la inadından vazgeçti. Geçtiğimiz hafta yaptığı lansmanın ardından Samsung yine boş durmadı ve Apple’ı tiye aldığı bir dizi reklam yayınladı. Samsung’a göre bu ürünlerde yeni olan hiçbir şey yok. Reklam filmlerinde iki Apple dâhisinin yeni ürünlerin karşısında yaşadığı hayal kırıklığı görülüyor. Kampanyanın ismi de oldukça iğneleyici: “Dahi olmana gerek yok!” İşte altı filmden oluşan bu seriden en beğendiğim üç tanesi.

Apple’ın yeni ürünleri aslında Samsung’un bir zaferi gibi algılanabilir. Ne de olsa henüz yakın zaman önce iPhone 5’in tanıtım kampanyasında 4 inç’lik ekrana sahip cihaz, başparmağın tüm ekrana ulaşabilmesi ve avantajları üzerine kuruluydu. Ancak iPhone 6’da bu değişti. Apple, lansmanın ardından Justin Timberlake ve Jimmy Fallon’un ses verdiği yeni ürünlerinin reklam filmlerini de yayınlandı.

Samsung ise yine aynı günlerde iPhonelar’dan daha büyük telefonu Galaxy Note 4’ün reklam filmini yayınladı. Then and Now isimli kampanyada Samsung, geniş ekranlı telefonu 2011 yılında piyasaya sürdüğünü anlatıyor. Ve zamanında kendilerine yapılan eleştirileri de, şu an Apple’a yapılan eleştirileri de reklamda ortaya döküyor.

Samsung’un Apple’la dalga geçen reklam filmleri sadece iPhone 6’ya özel değil. Örneğin Galaxy S5 reklam filmini hatırlayın. iPhone’un önüne geçemediği şarj sorununu tiye alan reklamda priz bulmaya çalışan, duvar diplerine çöken, adeta yerlerde sürünen insanlar anlatılıyor, Samsung kendi telefonunun şarj performansını öne çıkarıyordu.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play