Samatya saldırısında tutukluluğa devam kararı

Salı, 25 Haziran 2013 10:14

samatyaGeçen yıl kasım ve aralık aylarında Şişli ve Fatih’te, 1 kadının ölümü, 3′ünün de yaralanması olaylarıyla ilgili hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen sanık Murat Nazaryan’ın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Murat Nazaryan, maktul Marissa Küçük’ün çocukları Yaşar Küçük, Zadik Küçük ile Bayzer Midilli katıldı.

Duruşmada, kimlik tespiti yapılan sanık Murat Nazaryan’ın avuktanın olmaması nedeniyle ifadesi alınamadı. Duruşma, müştekilerin ifadesinin alınmasıyla devam etti.

Olayda hayatını haybeden Marissa Küçük’ün oğlu Yaşar Küçük ifadesinde, olayın ne şekilde cereyan ettiğini bilmediğini anlattı.

Zadik Küçük de annesinin daire kapısını sürekli kapalı tuttuğunu ifade ederek, “Bende anahtar olmasına rağmen kapının arkasında anahtar takılı olması nedeniyle zile basarım. İçeride kapının arkasında anahtar olmadığını ve annemi yerde yatar vaziyette görünce gerekli yerlere telefon ettim. Sanığı tanımıyorum. Sadece sonradan kapalıçarşıda bulunan bir handa cilacı olarak 2 ay çalıştığını öğrendim. Annemin sanığı tanıyıp tanımadığını bilmiyorum” diye konuştu.

Müşteki Bayzer Midilli ise annesinin nasıl öldürüldüğünü görmediğini, kardeşinin kendisine telefon etmesi üzerine olay yerine gittiğini söyledi. Müştekiler sanıktan şikayetçi olduklarını belirterek, davaya katılma talebinde bulundular.

Müştekilerin avukatı Eren Keskin de iddianamenin yetersiz olduğunu ve suç tarihinde bir çok kadına değişik yerlerde saldırılar olduğunu savunarak, “Kadınların tek ortak noktaları ise Ermeni olmalarıydı. Bu nedenle kamuoyunda cinayetin nefret cinayeti olabileceği kanısı bulunmaktadır. Otopsi raporuna bakıldığında da böyle bir öldürme olayının ancak bir nefret cinayeti olabileceği
görülmektedir. Yine soruşturma sırasında olay yeri civarında iki kişinin daha görülmüş ancak bu konu üzerinde durulmamıştır. Bu cinayetin birden fazla faili olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ben kimseyi öldürmedim”

Müşteki ifadelerine karşı beyanı sorulan sanık Murat Nazaryan, “Diyecek bir şeyim yok. Ben kimseyi öldürmedim” dedi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Heyet, müştekilerin katılma taleplerini kabul ederek duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Nazaryan’ın, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

Şişli ve Fatih’te geçen yıl kasım ve aralık aylarında, yalnız yaşayan 4 yaşlı kadın çeşitli zamanlarda saldırıya uğramış, bunlardan Maritsa Küçük (85), yaşamını yitirmişti. Olaylarla ilgili Ermeni asıllı Murat Nazaryan tutuklanmıştı.