SALT’ta söyleşi vakti:KİTABA DÖNÜŞMEK

Salı, 8 Aralık 2015 13:56

 

Kitaba Dönüşmek:

Şaşılacak Bir Şey Yok

Kitaba Dönüşmek” serisinin dördüncü programında Ali Taptık, son kitabı Şaşılacak Bir Şey Yok üzerine, kitabın tasarımcısı Okay Karadayılar ve yazar Suna Kafadar ile söyleşecek. Söyleşi SALT ve Robinson Crusoe 389 iş birliğinde gerçekleşiyor…

 

 

Şaşılacak Bir Şey Yok, 2007-08 ekonomik krizinin yarattığı endişeli ortamda başlayan uzun soluklu bir projenin ürünüdür. Kent hayatında yaşananları bir araya getiren fotoğraf kitabı, kriz ve direnme, sokak anıları, kişisel hayatlar, iç mekânlar ve sanatçının tanıdıklarının yaşantılarını izler.

 

Ali Taptık’ın, daha önce SALT Beyoğlu (İstanbul), Ujazdowski Castle Güncel Sanat Merkezi (Varşova) ve MAXXI (Roma) gibi kurumlarda sergilenen fotoğraflarının da yer aldığı kitap, çeşitli belgeler, gazete kupürleri ve sayfaların sıradışı katlanma tekniğiyle okuyucuyu 90’ların başlarına götürür. Okay Karadayılar tarafından tasarlanan Şaşılacak Bir Şey Yok, Marraine Ginette Editions ve SAHA tarafından desteklenmiştir. Söyleşi 16 Aralık’ta SALT Galata Atölye 2 ve 3’te Konuşma dili Türkçe olarak gerçekleşecektir.

 

Söyleşiye katılacak kişiler ve kısa biyografileri:

 

Ali Taptık sanatçı ve mimar. Kentsel peyzaj ve mimarinin temsili ile birey ve kent arasındaki ilişki gibi konulara odaklanan Taptık, bağımsız sanatçı kitaplarının dağıtımı üzerine çalışan Bandrolsüz kolektifinin kurucularındandır.

 

Okay Karadayılar grafik tasarımcısı. Kamusal mekânda tasarım üzerine bir düşünce platformu olan İmkanmekan’ın; bağımsız sanatçı kitabı yayıncıları kollektifi Bandrolsüz’ün ve her yıl gerçekleştirilen kitap tasarımı etkinliği Book Lab’in kurucularındandır.

 

Suna Kafadar yazar ve çevirmen. Kadın gündemi odaklı popüler kültür, tarih ve siyaset konularına yer veren bağımsız internet sitesi 5Harfliler’in genel yayın yönetmenlerindendir.

 

 

 

 

 

 

Taptik-NS-PRPicture006

 

Görsel: Şaşılacak Bir Şey Yok (Ali Taptık, 2015)