SALT’ta Kütüphanelerde Maker Hareketi

Pazartesi, 21 Mart 2016 14:19

SALT, 52. Kütüphane Haftası paralelinde belgesel film gösterimi, söyleşi ve atölyelerden oluşan bir program düzenliyor.

SALT’ın 52. Kütüphane Haftası paralelinde hazırladığı Kütüphanelerde Maker Hareketi programında “kütüphane” kavramı, üretim, yaratıcılık, kültür ve teknolojinin kesiştiği alanlar bağlamında tartışmaya açılacak. SALT Galata’da gerçekleştirilecek olan program, Maker Hareketi’nin toplum, kültür ve ekonomiye etkilerini araştıran Maker (2014) belgesel filminin gösterimiyle başlıyor.

 

29 Mart Salı, 19.00

Gösterim: Maker (2014)

İngilizce; Türkçe altyazılı

 

31 Mart Perşembe, 18.00-20.00

3dörtgen ile “Kendin Tasarla” atölyesi

 

1 Nisan Cuma, 19.00

Emre Hasan Akbayrak, Selçuk Keser ve Osman Koç söyleşisi

 

2 Nisan Cumartesi, 10.00-18.00

Tahsin Demir ve Nihal Emsal Narter ile “Sayısal Tasarımdan Fiziksel Tasarıma Geçiş” atölyesi

 

3 Nisan Pazar, 12.00-16.00

Yusuf Ulufer ile “Çiz, Modelle ve Üret” atölyesi

 

 

Gösterim: Maker (2014)

29 Mart, 19.00

SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: Mu-Ming Tsai

65 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

 

Maker belgesel filmi, bir Kendin Yap ve Birlikte Yapalım akımı olarak ABD’de gitgide yaygınlaşan Maker Hareketi ve etkilerine odaklanır. “Üçüncü Endüstri Devrimi” olarak da adlandırılan Maker Hareketi, açık kaynak, kitlesel fonlama ve dijital fabrikasyon gibi yenilikçi kavramlarla geleneksel üretim anlayışından ayrışır. İnternet çağının bu yeni tasarım ve üretim sistemini ayrıntılı şekilde inceleyen film, Maker Hareketi’ni sürdüren fikir, anlayış, araç ve kişilere yakından bakar.

Bu gösterim, SALT’ın 52. Kütüphane Haftası paralelinde hazırladığı Kütüphanelerde Maker Hareketi programı kapsamında gerçekleştirilmektedir.

 

Maker_2014

Görsel: Maker (2014) filminden bir kare (Yönetmen Mu-Ming Tsai’nin izniyle)

 

-

Atölye: Kendin Tasarla

30 Mart, 18.00-20.00

SALT Galata, Açık Arşiv

3dörtgen iş birliğiyle düzenlenen atölyede, Maker Hareketi ve teknolojiyle ilişkisinin yanı sıra, üç boyutlu yazıcıların kullanım alanları ve önemi ele alınacak. Katılımcılar, basit tasarım araçlarıyla çalışarak dijital platformda tasarladıkları bir objenin üretimini gerçekleştirecek.

Katılımcılardan dizüstü bilgisayarlarını yanlarında getirmeleri beklenmektedir.

Atölye dili Türkçe’dir ve katılım 10 kişiyle sınırlıdır.

Bu atölye, SALT’ın 52. Kütüphane Haftası paralelinde hazırladığı Kütüphanelerde Maker Hareketi programı kapsamında gerçekleştirilmektedir.

 

Söyleşi: Emre Hasan Akbayrak, Selçuk Keser ve Osman Koç

Kütüphanelerde Maker Hareketi

1 Nisan, 19.00

SALT Galata, Atölye II-III

İnternet, üç boyutlu yazıcı gibi cihazlar, açık kaynaklı yazılımlarla tasarımın pratikleşmesi ve paylaşımın artmasıyla ortaya çıkan Maker Hareketi kütüphanelerle nasıl ilişkilenir? Kütüphanelerde kullanıcılara sağlanan üretim alanları ile donanım ve yazılımların katkılarının değerlendirileceği söyleşide, üç boyutlu yazıcılar için hazırlanan tasarımlara ilişkin telif sorunları da irdelenecek.

Bu söyleşi, SALT’ın 52. Kütüphane Haftası paralelinde hazırladığı Kütüphanelerde Maker Hareketi programı kapsamında gerçekleştirilmektedir. Konuşma dili Türkçe’dir.

 

Atölye: Sayısal Tasarımdan Fiziksel Tasarıma Geçiş

2 Nisan, 10.00-18.00

SALT Galata, Açık Arşiv

Tasarımcılar Tahsin Demir ve Nihal Emsal Narter yürütücülüğündeki atölyede, üç boyutlu tasarım ve üretim teknolojileri kuramsal ve uygulamalı olarak incelenecek. Katılımcılar, tasarım fikirlerini fiziksel birer objeye dönüştürmek için sayısal tasarım ortamı ve üretim araçlarını nasıl kullanabileceklerini deneyimleyecek.

Atölye, üç boyutlu modelleme bilgi ve uygulama becerisine sahip, lisans ya da lisansüstü eğitime devam eden öğrencilere yöneliktir. Katılımcıların dizüstü bilgisayarlarını yanlarında getirmeleri beklenmektedir. 3ds Max, Fusion 360, Rhinoceros ve Sketchup gibi üç boyutlu tasarım programlarından biri kullanılabilir.

Atölye dili Türkçe’dir ve katılım 10 kişiyle sınırlıdır.

 

 -

Atölye: Çiz, Modelle ve Üret

3 Nisan, 12.00-16.00

SALT Galata, Açık Arşiv

Tasarımcı Yusuf Ulufer’in yürütücülüğündeki atölyede lise öğrencileri, La Fontaine Masalları’ndan birinin izinden giderek hayal ettikleri bir karakterin çizimini yapacak. Öğrenciler, bilgisayar ortamına aktardıkları eskiz çalışmalarını Tinkercad, Sculptris ve Sketchbook gibi yazılım programları aracılıyla modelleyecek. Atölyenin son aşamasında ise, bu tasarımların üç boyutlu yazıcıda üretimi yapılacak.

Katılımcılardan dizüstü bilgisayarlarını yanlarında getirmeleri beklenmektedir. Atölye dili Türkçe’dir ve katılım 10 kişiyle sınırlıdır.