SALT’ta bu hafta: Köklere Dönüş

Salı, 9 Eylül 2014 16:57

11 Eylül’de SALT Ulus’ta açılacak olan Köklere Dönüş sergisinde, sanatsal pratiklerinde kırsalı inceleyen Fatma Bucak, Honorata Martin, Michał Łagowski, Krzysztof Maniak, RUTA, Daniel Rycharski ile Slavs and Tatars’ın işleri yer alıyor.

Sanayi Devrimi sonucunda büyükşehirlere göçenler arasında, eğitim almayı ve sanat ortamında üretim yaparak var olmayı amaçlayan sanatçılar da vardı. Ancak, son dönemde özellikle Polonya gibi Avrupa ülkelerinde kısmen de olsa tam tersi istikamette bir eğilim söz konusu: büyükşehrin şartları, mali yükleri ve hatta kimine göre homojenliğinden bağımsızlaşmayı isteyen bazı sanatçılar, pratiklerini geliştirmek üzere doğup büyüdükleri köy ya da kasabalara dönmeye başladı.

2Halk kültürü ile zanaat, tarım, ekoloji ve “faydalı sanat” kavramının sanatsal pratikte gitgide artan şekilde araştırılıp benimsendiği bu dönemde, kurumsal yapılar ve piyasanın baskısından uzağa odaklanmak birçok sanatçıya anlamlı geliyor. “Güncel halk sanatı” olarak tasarlanan ya da aslen öyle olan bu tür sanatsal ifade biçimleri, toplumların kırsal kökenlerine dair mevcut tartışmalara paralel şekilde değerlendirilebilir.

Himayeci ve seçkinci avangart sanat stratejilerini reddeden “güncel halk sanatı”, rustik sanat üretimi için yeni bir yol geliştirmeye girişiyor. Artık, sanatçılar kırsalın pastoral imgeleri yerine, kırsalı modernize etmenin yarattığı gerçek sorunlarla ilgileniyorlar. Modernite karakterine karşı sanatsal bir tepki olan bu estetik anlayışı, moderniteyi gelenek, etnik köken ve sadelikle harmanlıyor.

3Köklere Dönüş, sanatsal pratiklerinde kırsalı inceleyen Fatma Bucak, Honorata Martin, Michał Łagowski, Krzysztof Maniak, RUTA, Daniel Rycharski ile Slavs and Tatars’ın işlerini, Anadolu kırsal kültürünün göbeğindeki bir büyükşehirde; başkent Ankara’da bir araya getiriyor.

6Sergi, Varşova Modern Sanat Müzesi ile yapılan ve maneviyat ile teolojiye ilişkin sanatsal ifadeleri araştıran bir iş birliğinin ilk programı. Dört aylık bu iş birliği, gelecek Kasım ayında, SALT Galata’da bir sergi ve SALT Beyoğlu’nda bir dizi etkinlikle tamamlanacak.

Polonya’da köleliğin kaldırılmasının 150. yıl dönümü vesilesiyle gerçekleştirilen Köklere Dönüş, Łukasz Ronduda’nın (Varşova Modern Sanat Müzesi) küratörlüğünde ve SALT’ın iş birliğiyle hazırlanmıştır.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play