SALT’ta bu hafta: Karanlıkta Gökkuşağı

Pazartesi, 17 Kasım 2014 11:00

SALT Galata’da, 14 Kasım 2014′te başlayan Sebastian Cichocki ve Galit Eilat küratörlüğünde ve SALT’ın iş birliği ile hazırlanan Karanlıkta Gökkuşağı 18 Ocak 2015′ kadar devam edecek.

Güncel sanatı, sekülarizm sonrası açılardan araştıran Karanlıkta Gökkuşağı, köhneleşmiş dindar laik karşıtlığını sorgulamayı amaçlar; modernite ufkunun ötesindekini, ilahi ve us dışı olanı arar. Sergi, popüler dinsel imgelemin gücü ve bunun gündelik estetik ve politik hayattaki sembol ve biçimsellikleriyle sanatçıların nasıl ilişkiler kurduğuna bakar.

kwiek_arton_2011_1986_151980’ler Polonya’sında Roma Katolik Kilisesi ile avangart sanatsal pratiğin sıkıyönetim dönemindeki beklenmedik ittifakı incelenerek sergiye Varşova Modern Sanat Müzesi koleksiyonundan din ve maneviyata dair meseleleri irdeleyen bir dizi iş seçildi. Ayrıca, dinî hareketler içerisinde popülizmin yükselişi konusuna eğilmek amacıyla serginin kapsamı genişletilerek Türkiye başta olmak üzere farklı ülkelerden sanatçılar davet edildi.

kwiek_arton_2011_1986_15aSergide şu sanatçıların işleri yer almaktadır: Paweł Althamer, Kader Attia, Fayçal Baghriche, Mirosław Bałka, Fatma Bucak, Köken Ergun, Nilbar Güreş, Jonathan Horowitz, Gülsün Karamustafa, Paweł Kwiek, Virgínia de Medeiros, Teresa Murak, Walid Raad, Zofia Rydet, Wael Shawky, Slavs & Tatars, Zbigniew Warpechowski ve Artur Żmijewski.

Dipnot Tablet 191. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play