SALT’ta bu hafta: ‘Hafif Konuşmalar’

Salı, 4 Kasım 2014 14:39

YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi sergisinin paralel programı “Hafif Konuşmalar” Türkiye’de deniz ve sayfiye kültürü ile yazlık mobilya konularına eğilecek.

YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi sergisi kapsamındaki son konuşma programında, kıyıların dinlence yeri olarak kullanılmasıyla oluşan deniz ve sayfiye kültürünün yanı sıra Türkiye yazlıklarına özgü mobilya ele alınacak. Hafif Konuşmalar, 8 Kasım Cumartesi saat 15.00′de görsel, maddi ve edebî içeriklerden yola çıkan konuşmacıların katkısıyla yazlık evlerin oluşum sürecine odaklı sergiye yeni bakış açıları sağlayacak.

Araştırmacı Gökhan Akçura, kişisel arşivinden derlediği görseller eşliğinde 19. ve 20. yüzyıl İstanbul’unda deniz ve plaj kültürü ile sayfiye hayatını anlatacak. Tasarım tarihçisi Gülname Turan, sergide bir kesitine yer verilen yerel yazlık mobilyası temelinde dönemsel ihtiyaç, tercih ve üretimleri tartışmaya açacak. Çevirmen ve editör Tuncay Birkan ise, Refik Halid Karay’ın gazete yazıları üzerinden 1940’lar ve 50’lerde sayfiye hayatından söz edecek.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play