SALT Ulus’ta yeni sergi: Esra Ersen Antonio Cosentino

Pazartesi, 6 Nisan 2015 15:46

SALT Ulus Ankara’da Esra Ersen ve Antonio Cosentino’nun işlerinden oluşan yeni sergi 14 Nisan’da açılıyor. Mekanın iki katını paylaşan Ersen ve Cosentino, dil, zaman ve mekan üzerine kurguladıkları enstalasyonlarla izleyiciyi coğrafya ve edebiyat referanslarıyla dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Ersen’in “Olası Bir Geçmiş: Kimi Bıyığıyla Oynar, Kimi Kollarını Kavuşturur Düşünürken” ve “Bir Kanarya Operası İçin Seçmeler” işleriyle Cosentino’nun  ”Marmara’dan Kaçış: Stelyanos Hristopulos Gemisi” işi 6 Haziran’a kadar SALT Ulus, Ankara’da yer alacak.

Esra Ersen’in “Olası bir Geçmiş: Kimi Bıyığıyla Oynar, Kimi Kollarını Kavuşturur Düşünürken” video enstalasyonu, zaman ve mekânın üst üste bindiği bir tarihsel sorgulamadır. E. adlı bir karakterin 2013’te, Sofya’da geçirdiği beş günü anlatan hikâye, sanatçının çizimleri, yazıları ve topladığı fotoğraflar üzerinden üçüncü tekil şahıs anlatımıyla seslendirilir.

“Bir Kanarya Operası için Seçmeler” enstalasyonu ise Kanarya SEvenler Derneği’nin toplanma alanında geçer. Dernek üyeleri, onlarca kanarya kafesinin önünde durarak sanatçının kendilerine verdiği metinleri okurlar. Söz konusu okumalara, kanarya sesleri ve zaman zaman yerli enstrümanlarla çalınan müzikler eşlik eder. Bu derneğin seçilmesindeki amaç, Türkiye’de birçok kent inisiyatifi, işçi sendikası, siyasi parti ve hatta bürokratın propaganda konuşmalarında sürekli olarak Kanarya Sevenler Derneği olmadığını vurgulamasıdır. Enstalasyon, görme ve duyma aracılığıyla kurulan anlamın meydana geliş biçimini alaycı bir bakış açısıyla yerinden ederek izleyiciye bu ilişkiyi yorumlama olanağı sunar.

Antonio Cosentino’nun “Marmara’dan Kaçış: Stelyanos Hrisopulos Gemisi” adlı enstalasyonu, kullanılmış tenekelerden el yapımı bir gemi ile bu geminin İstiklal Caddesi ve Beyoğlu sokaklarından geçirilerek Boğaz’a indirilmesini gösteren bir videodan oluşur.  Bir mühendislik ürünü olan gemi, üstünde lunapark ve helikopter pisti gibi çeşitli mimari kurguları barındırır. Sanatçı, gemi imgesi üzerinden ironik bir anlatımla bu coğrafyadan gitmiş, gitmekte olan ve gitmek zorunda kalanlara dikkati çekerken Marmara Denizi’ni hem bir hareket noktası hem de bir geçiş rotası olarak ele alır.
 
Sergiyle ilgili daha fazla bilgi için saltonline.org

Dipnot Tablet’in 211. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play