SALT Ulus’ta bu hafta: İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray

Salı, 18 Kasım 2014 15:53

İsmail Saray’ın 20 yıldan uzun süredir Türkiye’deki ilk sergisi olan “İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray” SALT Galata’dan sonra 18 Kasım’da SALT Ulus, Ankara’da açılıyor.

1970’ler ile 80’lerin başlarında Türkiye kültür ve sanat ortamında belirleyici bir konuma sahip olan ve zamanının ötesinde bir üretim yapan İsmail Saray’ın yaşamı ve pratiği üzerine bugüne dek detaylı bir çalışma yapılmamıştı. Bu konuda son iki yıldır kapsamlı bir araştırma yürüten SALT, sanatçının pratiği ve dönemini inceleyerek Türkiye sanat tarihi belleğine kazandırmayı amaçlıyor.

Proje, Saray’ın tüm arşivinin toplanıp koruma altına alınması ve sanatçı arkadaşlarının sakladığı işlerinin gün yüzüne çıkarılmasıyla başladı. Bu sürecin sonunda tamamı dijitalleştirilen arşiv SALT Araştırma’da erişime açıldı. İlerideki araştırmalara da yardımcı olabilecek bir sözlü tarih çalışması bağlamında, Saray’ın birlikte üretim yaptığı kişilerin yanı sıra, arkadaşları ve öğrencileriyle söyleşiler gerçekleştirildi.

SALT’ın yoğun bir arşivleme süreci ve sanatçıyla derinlikli bir iş birliğine dayalı araştırmasının ilk aşaması niteliğindeki İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray SALT Ulus’ta sanatçının işlerinin yanı sıra katıldığı sergilere ilişkin önemli belgeleri bir araya getirecek.

Dipnot Tablet 191. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play