SALT Galata’daki “Karanlıkta Gökkuşağı” sergisi için son hafta

Salı, 13 Ocak 2015 14:05

14 Kasım’da SALT Galata’da açılan Karanlıkta Gökkuşağı sergisi 18 Ocak 2015′te son buluyor.

Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıl dönümü münasebetiyle, küratörler Sebastian Cichocki, Galit Eilat ve SALT iş birliğiyle hazırlanan sergi, dinî ritüeller, toplumsal cinsiyet politikası ve maneviyata dair meselelere odaklı işlerden oluşuyor. Karanlıkta Gökkuşağı, sekülarizm sonrası bir bakış açısıyla güncel sanatın dindar ve laik topluluklar arasındaki köhneleşmiş karşıtlığı ne şekillerde sorguladığını araştırıyor.

Sergide bir araya getirilen birçok iş, coşkun ve manevi bir boyuta sahip olmakla birlikte, din ve sanatta kurumsallaşmış “inanç sistemleri” arasındaki benzerliklere dikkat çekiyor.

Varşova Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu’nu esas alan sergi, Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelerden sanatçıların işleriyle dinî hareketler ve nüfuzlarının artışı konusuna uluslararası bir bağlamda eğiliyor.

Sergide, Kader Attia, Fayçal Baghriche, Mirosław Bałka, Fatma Bucak, Köken Ergun, Nilbar Güreş, Jonathan Horowitz, Gülsün Karamustafa, Paweł Kwiek, Virgínia de Medeiros, Mujeres Públicas, Teresa Murak, Walid Raad, Zofia Rydet, Wael Shawky, Slavs and Tatars, Zbigniew Warpechowski, Artur Żmijewski’nin işleri yer alıyor.

18 Ocak’ta sona erecek sergiyle ilgili ayrıntılı bilgiye saltonline.org üzerinden ulaşabilirsiniz.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play