SALT Galata’da lise öğrencileri için ‘Belgesel Günleri’

Pazartesi, 3 Kasım 2014 16:04

SALT Yorumlama’nın 1 Ekim – 8 Ocak tarihleri arasında düzenlediği programda, Romanların gelenek ve kültürleri, ev işçisi kadınların hak mücadelesi ile İstanbul sularında balık ve balıkçılık konularını işleyen üç belgesel film yer alıyor.

SALT Yorumlama’nın “Belgesel Günleri” kapsamında, Elmas Arus ile Haluk Arus’un 2010 yapımı Buçuk, Emel Çelebi’nin 2014 yapımı Külkedisi Değiliz! ve Bahriye Kabadayı ile Burak Dal’ın 2013 yapımı Boğaziçi Balıkları filmi gösterilecek.

Çekimleri dokuz yılda tamamlanan Buçuk filminde, “buçuk millet” tanımlamasıyla ötekileştirilen Türkiyeli Romanların renkli yaşamları, gelenekleri, kültürel farklılıkları ile sosyal ve ekonomik koşulları anlatılıyor. Külkedisi Değiliz! filmi, ev işçisi kadınların, emeklerinin görünür hâle gelmesi, ev işlerinin İş Kanunu kapsamına alınması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için verdikleri mücadeleye odaklanıyor. Karekin Deveciyan’ın 1915’te Osmanlıca yayımlanan Balık ve Balıkçılık kitabından yola çıkan Boğaziçi Balıkları filmi ise, son yüzyılda şehrin, denizin ve balıkçılığın geçirdiği dönüşümün izini sürüyor.

Gösterimler, tüm lise öğrencilerinin katılımına açıktır. 27 Kasım ve 8 Ocak tarihlerindeki gösterimler, yönetmenlerin katılımıyla gerçekleşecektir. Devlet okullarına ücretsiz ulaşım sağlanacaktır.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için:

yorumlama@saltonline.org

(0212) 334 2231

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play