SALT Galata’da ‘End of Dreams’ [Düşlerin Sonu] sergisi başladı

Çarşamba, 11 Şubat 2015 17:51

Nikolaj Bendix Skyum Larsen’in Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmenlere ithaf ettiği enstalasyonu End of Dreams [Düşlerin Sonu], 29 Mart’a kadar SALT Galata’da görülebilecek.

Son yıllarda farklı coğrafyalarda göçle ilgili meseleler ve göçmenlerin karşılaştığı tehlikeler üzerine çalışan Nikolaj Bendix Skyum Larsen’in bu en yeni enstalasyonu, Avrupa’ya ulaşmak üzere Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden sayısız göçmene bir ithaf niteliğinde.

Larsen, İtalyan sanat kurumu qwatz’da konuk sanatçı olduğu dönemde ürettiği bu işi, ilkin heykelsi bir enstalasyon olarak tasarladı. Sanatçı işe 2014’te, 48 adet beton kumaş heykeli, Güney İtalya’nın Calabria bölgesindeki Pizzo Calabro liman kasabasında denize indirerek başladı. Ceset torbalarını andıran bu heykelleri, tüm yüzeyleri sualtı organizmalarıyla kaplanana kadar denizde bırakmayı, sonrasında da denizin bıraktığı izlerle bir enstalasyon olarak sergilemeyi amaçlıyordu.

Nicolaj Bendix Skyum Larsenİşin üretim aşamasında heykellerin yerleştirildiği sal, beklenmedik bir şiddetli fırtına sonucu parçalandı; bazı heykeller deniz yatağına ve çevredeki kumsallara dağıldı, bazıları da tamamen kayboldu. Larsen’e göre doğanın müdahalesi, işin üretim sürecini, bu işle ifade etmek istediği travma ve tehlike duygusuna daha da yaklaştırarak işin anlatısına katkı sağladı. Bu fikirden hareketle sanatçı, hem bölgede çekim yapmaları hem de ulaşabildikleri enkaz ve heykelleri toplamaları için bir dalgıç ekibiyle anlaştı. Larsen’in söz konusu materyalden ürettiği yeni iş, sualtında çekilmiş beş kanallı HD bir videoyu içeren çoklu medya bir enstalasyon ile heykel kalıntılarıyla hazırlanmış bir kompoziyondan oluşuyor.

Sergi kapsamında ayrıca, Larsen’in Promised Land [Vadedilmiş Topraklar] (2011), Reflections from Meriç [Meriç’ten Yansımalar] (2013) ve End of Season [Mevsim Sonu] (2014) gibi göç odaklı işleri SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösteriliyor.

Larsen’in işleri, aralarında Tate Modern (2013, Birleşik Krallık); Folkestone Trienali (2011, Birleşik Krallık); 3. Selanik Bienali (2011, Yunanistan) ve 9. Sharjah Bienali’nin (2009, Birleşik Arap Emirlikleri) olduğu uluslarlarası kurum ve sergilerde yer aldı. 2012’de PİST’teki Danimarka Sanat Konseyi konuk sanatçı programı süresince Türkiye’nin Yunanistan sınırında çektiği End of Season [Mevsim Sonu] filminin ilk gösterimi 2014’te SALT Beyoğlu’nda yapıldı.

Sergi, 29 Mart’a kadar SALT Galata’da yer alıyor.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play