SALT Beyoğlu’nda yeni sergi: Akram Zaatari

Salı, 2 Aralık 2014 10:53

Son 10 yılda Orta Doğu’dan çıkan en önemli sanatçılardan Akram Zaatari’nin kapsamlı sergisi 2 Aralık’ta SALT Beyoğlu’nda açıldı. Sergi, 15 Şubat’a kadar devam edecek.

SALT Beyoğlu’ndaki sergide, sanatçının The Uneasy Subject [Rahatsız Edici Konu], 28 Nights and A Poem [28 Gece ve Bir Şiir], Objects of Study [Araştırma Nesneleri], The Studio Shehrazade archive [Shehrazade Stüdyosu arşivi] ile Earth of Endless Secrets [Ebedî Gizemler Toprağı] ve Time Capsule [Zaman Kapsülü] projesi gibi işleri yer alıyor.

SALT Beyoğlu’nun farklı temalara ayrılan katları, Zaatari’nin ortak fikir ve ilgileri paylaşan proje ve işlerini bir araya getirirken 1998’den bugüne ürettiği çok çeşitli video, fotoğraf ve enstalasyonun aynı mekânda görülmesine olanak tanıyor. Üçüncü katta beden, mekân ve iletişim kavramlarını araştıran ve aralarında, 2014 tarihli Beirut Exploded Views [Beyrut Patlayan Görüntüler] videosunun da olduğu işler sergileniyor. İkinci kat fotoğraf ve arşivlere, birinci kat ise sanatçının, kazı ve arkeoloji ile karşıtlıklarına dair fikir ve eylemlere yönelik form ve yaklaşımlara ilgisini gösteren işlerine odaklanıyor. dOCUMENTA 13 (2012) için gerçekleştirdiği Time Capsule [Zaman Kapsülü] projesinden parçaları da içeren sergide ayrıca, Osman Hamdi Bey’in 1887’de Sayda’da İskender Lahdi’ni ortaya çıkarmasını konu alan yeni bir iş ilk kez gösteriliyor.

Dipnot Tablet’in 193. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play