SALT Beyoğlu’nda Perşembe Sineması Devam Ediyor

Çarşamba, 25 Kasım 2015 11:42

SALT’ın Garanti Mortgage desteğiyle hazırladığı Perşembe Sineması, şehir hayatını irdeleyen filmlerle Kasım ve Aralık’ta, SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da devam ediyor.

Tokyo Waka (2012) filminden bir kare ©Bullfrog Films

Tokyo Waka (2012) filminden bir kare ©Bullfrog Films

26 Kasım, Tokyo Waka, 2012, Saat:19.00

Yönetmen John Haptas ve Kristine Samuelson’ın yapıtı olan bu belgesel, Tokyo şehri, insanları, doğası ve sayısı 20 bini geçen kargaları üzerine görsel bir şiir olarak nitelenir. Tofu satıcısından Budist rahibe, toplumun çeşitli kesimlerinden insanlar fânilik, şehrin metabolizması ve çöp yığınları gibi konularda yorumlar yapar. Çevrelerindeki kargalar ise, etraftan aşırdıklarıyla yuvalarını kurar, parklardan yemek toplar, civardan geçenlere dadanır. Doğanın ve geleceğin öngörülemezliğine işaret eden film, balon ekonomi sonrası Tokyo’yu bu zeki kuşların yaşamı eşliğinde anlatıyor. Belgesel 63 dakika sürüyor ve Japonca; Türkçe ve İngilizce altyazı mevcuttur.

3 Aralık, Güeros, 2014, Saat:19.00

Yönetmen: Alonso Ruizpalacios’ın eseri olan bu film, Ulusal Özerk Meksika Üniversitesi öğrencileri 1999’da greve gidince, Santos ve Sombra için kaygı ve belirsizlik dolu bir dönemin hikayesini anlatmaktadır. Okulsuz, eylemsiz, amaçsız günler geçiren iki arkadaş, zaman öldürmek üzere ilginç yollar geliştirir. Çocukluk idolleri olan Epigmenio Cruz’un hastaneye kaldırıldığını öğrendiklerinde, efsanevi müzisyene saygılarını sunmak için yola düşerler. Başta son derece sıradan görünen bu yolculuk, Meksiko’nun görünmez sınırları boyunca kendilerini buldukları bir serüvene dönüşecektir. Film 90 dakikadır ve İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazı mevcuttur.