SALT Beyoğlu’nda Meriç’ten Yansımalar ve Vadedilmiş Topraklar gösterimi

Pazartesi, 23 Şubat 2015 14:06

Nikolaj Bendix Skyum Larsen’in göçmenleri ele aldığı Reflections from Meriç [Meriç’ten Yansımalar] ve Promised Land [Vadedilmiş Topraklar] filmleri, 26 Şubat Perşembe günü saat 19.00′da SALT Beyoğlu Açık Sinema’da gösterilecek.

Aynı gün, SALT’ta Uzun Perşembe kapsamında 22.00′ye kadar açık olan sergileri gezebilir, SALT Beyoğlu ve SALT Galata’daki Robinson Crusoe 389′larda özel indirimden yararlanabilirsiniz.

 

Reflections from Meriç [Meriç’ten Yansımalar]: 

Danimarka ulusal televizyonu için hazırlanan bu kısa film, Türkiye ile Yunanistan arasında sınır oluşturan Meriç Nehri üzerinden Avrupa’ya kaçak göçmen geçişine odaklanıyor. Film, göçmenlerin karşılaştığı tehlikelere tanıklık eden Türk balıkçı Harim’in anlatılarına dayanıyor.

GorselMerictenYansimalarPromised Land [Vadedilmiş Topraklar] 

Bu film, İran ve Afganistan’dan İngiltere’ye gitmeye çalışan ve Avrupa’da mülteci hayatı yaşayan bir grup genç erkeğin dramatik yolculuğunun son aşamasını anlatıyor. Rıza, üç yaşındaki oğluyla Calais’deki eski bir binanın yıkıntılarında, sağ salim İngiltere’ye varmalarını sağlayacak bir fırsat çıkmasını bekler. Muhammet, Cafer ve Hasan, İngiltere’de yaşam uğruna Calais ile Dover arasındaki 35 km’lik kanalı geçmek için her şeyi yapmaya hazırdır.

Gorsel_VadedilmisTopraklar Birkaç kez TIR’da saklanarak sınırı geçmeye çalışırlar ama bu plan işe yaramayınca yüzerek limandan kalkmak üzere olan bir gemiye binmeye karar verirler. Ama bir sorun vardır: Hasan yüzme bilmez… Bu gençlerin aralarındaki arkadaşlık ilişkileri, umutları, düşleri ve yaşadıkları sefaletle nasıl başa çıktıklarını aktaran film, kendi ülkelerinde çekmiş oldukları çarpıcı görüntüleri de içeriyor.

Dipnot Tablet’in 205. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play