SALT Beyoğlu’nda Akram Zaatari sergisi

Salı, 16 Aralık 2014 13:49

Son 10 yılda Orta Doğu’dan çıkan en önemli sanatçılardan Akram Zaatari’nin kapsamlı sergisi 2 Aralık’ta SALT Beyoğlu’nda açıldı. Sergi, 15 Şubat’a kadar devam edecek.

Lübnanlı sanatçı Akram Zaatari’nin, SALT Beyoğlu’nun üç katına yayılan geniş kapsamlı sergisi, The Uneasy Subject [Rahatsız Edici Konu], 28 Nights and A Poem [28 Gece ve Bir Şiir], Earth of Endless Secrets [Ebedî Gizemler Toprağı] ve Time Capsule [Zaman Kapsülü] gibi önemli projelerinden işleri bir araya getiriyor.

SALT Beyoğlu’nun katlarında üç ayrı temada sunulan sergi, sanatçının 1998′den 2014′e farklı dönemlerde ürettiği proje ve işlerinin, inceledikleri meseleler bağlamında aynı mekânda bir arada görülmesine olanak tanıyor.

Üçüncü katta, Zaatari’nin, bedensel duruş ve hareketleri bir dil olarak değerlendirdiği işleri bulunuyor. Bunlardan biri olan Another Resolution[Bir Başka Çerçeve] (1998) adlı ilk video enstalasyonu, fotoğraf çekimlerindeki tipik pozlara dair bir yeniden canlandırmadır. SALT Beyoğlu’ndaki bütünlüklü ve kompleks enstalasyon, işin daha önce nadiren sunulduğu formatta 12 duvar projeksiyonundan oluşuyor. Sanatçının, sadece bedensel hareketler ve akıllı telefonlarla iletişim kurulan kıyamet sonrası bir şehri andıran Beirut Exploded Views [Beyrut Parçalı Görüntüler] (2014) videosu da bu kattadır.

Zaatari’nin fotoğraf arşivleri üzerine yürüttüğü araştırmalarına odaklanan ikinci katta iki önemli iş yer alıyor. Yerel fotoğrafçılık konulu araştırmalarının ayrıntılı bir sunumu niteliğindeki On Photography, People and Modern Times [Fotoğraf, İnsanlar ve Modern Zamanlar Üzerine] (2010), daha sonra Beyrut’ta bulunan Arab Image Foundation’ın Orta Doğu kaynaklı fotoğraf koleksiyonunu oluşturdu. 28 Nights and A Poem [28 Gece ve Bir Şiir] (2006-2014) ise, sanatçının bir kazı alanı olarak ele aldığı bir fotoğraf stüdyosunda çekilmiş fotoğraf, film ve videoları sunan çoklu medya bir enstalasyondur.

Birinci katta Zaatari’nin, nesnelerin gizlenmesi ve ortaya çıkarılması bakımından bir metafor olarak kazı eylemlerini, yani arkeoloji ile tezatlarını irdeleyen işleri sergileniyor. dOCUMENTA 13 (2012) için gerçekleştirdiği Time Capsule [Zaman Kapsülü] projesinden sergiye dâhil edilen işler, sanatçının bu ilgi alanlarına yönelik araştırmalarının bir çerçevesi niteliğindedir. Zaatari’nin, Osman Hamdi Bey’in 1887′deki Sayda kazılarına odaklı yeni araştırmasının bir sunumu mekânın girişinde konumlanıyor. Bu enstalasyon, aynı konudaki yeni üretimlerine temel olacak söyleşiler ve kilit belgeler içeriyor. Zaatari’nin 2014′te, Boğaziçi Üniversitesi’nde katıldığı Boğaziçi Chronicles konuk sanatçı programının bir parçası olarak başlattığı araştırma, daha sonra SALT tarafından geliştirildi.

Dipnot Tablet’in 195. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play