Sahtelikle suçlanan işaret dili tercümanı: “Ben o sırada halüsinayson görüyordum”

Perşembe, 12 Aralık 2013 13:11

Salı günü gerçekleşen Nelson Mandela’yı anma töreninde ABD Başkanı Barack Obama da dahil pek çok önemli ismin yanında konuşmalarını işaret diline tercüme eden, fakat Dünya Sağırlar Federasyonu tarafından sahtelikle suçlanan Thamsanqa Jantjie şizofreni hastası olduğunu söyledi. Jantjie “O sırada sesler duyuyordum, halüsinason görüyordum. Çok tehlikeli bir andı. Kendimi kontrol etmeye ve tüm dünyaya hiç birşey belli etmemeye çalıştım. Ne yapabilirdim?” dedi. Talk 702 radyosuna konuşan Jantjie gerçekten işaret dili bilip bilmediği sorusuna: “Kesinlikle biliyorum. Ben işaret dili şampiyonuyum. Pek çok önemli törende bu işi yaptım. Sağırlar Federasyonu neden şimdi benim tercümemi eleştiriyor? Eğer bir sorun varsa neden daha önce söylemediler? Ülkemiz için böyle önemli bir zamanda bunu dile getireceklerine daha önce söyleselerdi” diyerek kendini savundu.

Başka önemli törenlerde de işaret dili tercümanlığı yaptığı arşiv görüntüleri ile belirlenen Thamsanqa Jantjie ile ilgili olarak daha önce de sağırlardan şikayet alındığı öğrenildi. Güney Afrika Sağırlar Federasyonu, İngiltere Sağırlar Federasyonu ve Dünya Sağırlar Federasyonu açıklamalarında Jantjie’nin yaptığı hareketlerin hiç bir anlamı olmadığı söylüyorlar.

Jantjie’nin konuştuğu Talk 702 radyo programını arayan dinleyiciler Jantjie’ye tepki gösterdiler. Jantjie’nin milli bir utanç kaynağı olduğunu söyleyenler daha önce mahkemede tercümanlık yaptıysa Jantjie’nin adli hatalardan da sorumlu olacağını hatırlattılar.

 

 

Tags