Sağlığınız İçin Ayağa Kalkın!

Perşembe, 10 Eylül 2015 14:52

Ofis masasında, televizyon karşısında veya uçakta hareketsiz oturarak geçirilen uzun saatler yaşamınızı tehlikeye atabilir. İşte sizi yerinizden zıplatacak bir gerçek: Japonya’nın Osaka Üniversitesinde yapılan bir çalışma günde en az beş saat televizyon seyreden kişilerde ölümcül bir kan pıhtısı oluşma riskinin altı kat daha fazla olduğunu buldu.

Çalışma, günde beş saatten fazla televizyon izleyen 40 ila 79 yaş arası kadın ve erkeklerde, ölümcül bir akciğer embolisi riskinin, yani kalpten akciğere kan götüren damarların bir pıhtı ile tıkanması tehlikesinin, günde iki buçuk saat televizyon izleyenler göre iki kat arttığını gösteriyor. Aynı risk 60 yaşından genç kişilerde tam altı kata kadar artabiliyor.

Araştırmacılara göre bacakların hareketsiz kalması bu durumu tetikleyen faktörlerden. Kan pıhtısı hareketsiz kalan bacaklardaki bir damarda oluşup, kalbe kan gitmesini engelliyor. Bu çalışma televizyon izleme üzerine yapılmış olsa da, aynı durum uzun süre hareketsiz oturan kişiler için de geçerli. İşte olası bir tehlikeyi engellemek için almanız gereken üç önlem:

1. Ayağa kalkın

İşiniz sizi bir plaza masasına mahkum edebilir—ancak kimse yürümenizi engelleyemez! İş yerinde mümkün olduğunca ayağa kalkın ve uzun süre hareketsiz kalmamaya dikkat edin. Kısa emailler atmak yerine söylemeniz gerekenleri çalışma arkadaşınızın masasına gidip birebir söyleyin. Masanıza çay, kahve istemek yerine istediklerinizi gidip kendiniz alın. Başka bir kattaki tuvaletleri kullanın. Öğle yemeği vaktinde kısa bir yürüyüşe çıkın ve bacaklarınızı esnetmeye zaman ayırın.

Buradaki püf noktası uzun saatler hareketsiz kalmamak—yani işten sonra bir saat spor salonunda koşmak saatlerce masanızda oturmanın yarattığı riski maalesef azaltmıyor.

Businesspeople Having Meeting In Modern Office2. Koltuk Egzersizleri Deneyin

Oturduğunuz yerden de bacaklarınızdaki kan dolaşımını arttıracak hareketler yapabilirsiniz. Her yarım saatte bir beşer kere bu hareketleri yapabilirsiniz:

• Ayaklarınızı yere koyun ve ayak parmaklarınızı yukarı doğru kaldırıp esneterek birkaç saniye bekleyin. Parmaklarınızı tekrar yere koyun ve bu sefer topuklarınızı kaldırıp parmak ucunda durarak birkaç saniye bekleyin.

• İki ayağınızı da yukarı kaldırın ve parmak uçlarınızla daireler çizerek bileklerinizi esnetin. Parmaklarınızla alfabenin harflerini çizerek de bu egzersizi yapabilirsiniz.

• Önünüzde yeterince yer varsa, sol bacağınızı kaldırın ve yavaşça düzleştirin. Birkaç saniye bekledikten sonra ayağınızı tekrar yere koyun. Hareketi sağ bacağınız ile tekrar edin. Yavaşça her bir dizinizi göğsünüze doğru çekip bırakarak da benzer bir sonuç elde edebilirsiniz.

Hazırlayan: NAZLI ŞENYUVA

Dipnot Tablet’in 233. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play