Sadullah Ergin: Doğrusu ben Twitter’ın kapanmasını tercih etmezdim

Cuma, 21 Mart 2014 22:15

Google Türkiye ve Dipnot.tv işbirliği ile gerçekleştirilen Seçim Sohbetleri’ne eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Sadullah Ergin konuk oldu.

Ergin’e ana gündem konusu olan Twitter’ın yasaklanması ile ilgili düşünceleri soruldu. Ergin, “Öncelikle soyut olarak böyle sosyal medya ağlarının kapatılmasına prensip olarak karşıyım. Ancak düşününki bir gazetede ve ya televizyonda röportaj veriyorsunuz. O esnada birisine hakaret ettiğiniz takdirde aleyhinize tazminat davası açılabilir. Oysa sosyal medyada böyle bir karşılık yok. Oysa hukuk düzeni herkes için genel geçerdir. Burada istisna tanımanız söz konusu olamaz. Twitter’da insanlar birbirine ve kutsallarına hakaret ediyor ve  küfrediyorlar ama bir yaptırımı yok. Savcılıklar soruşturma yapmaya kalktığında Twitter taraflarla ilgili hukuki geçerliliği olan bilgileri saklıyor yargı organlarından. Twitter’ın Türk hukuk sistemine saygılı olması lazım. Buraya bir muhatap temsilcilik kurup. Burada yasal olarak verebileceği bilgileri yargı organlarına vermesi lazım. Bunu sağladığı anda bu tür kısıtlamalar olmayacaktır. Twitter dünyanın bir çok ülkesinde adli makamlara bilgi veriyor ama Türkiye’den saklıyor. Buna hakkı yok” dedi.

Ergin “Adalet Bakanlığı’nız döneminde Twitter’dan bu tür taleplerde bulundunuz mu?” sorusu üzerine, “Elbette. Savcılıklara yapılan şikayetler var. Tehditler yapılıyor. Şantaj yapılıyor. Küfür ediliyor hakaret ediliyor ve insanlar şikayet ediyor. ‘Falanca kişi beni tehdit etti’ diyor. Şimdi bunu telefonla yapsa, bunu gazeteyle televizyonla yapsa karşılığında bir ceza alır. Ama Twitter’dan bunu yaptığı için Twitter savcılıkların bu tür taleplerine cevap vermiyor. Vermeyince de yargısal faaliyetler işleyemiyor. Böyle olunca da kapatma kararı alınıyor” diyerek cevap verdi.

Bu kapatma kararının seçimden kısa bir süre önce alınmasına dikkat çekilince Ergin şöyle bir açıklama yaptı:

Doğrusu ben tercih etmezdim kapanmasını. Bu Twitter platformunu işbirliğine zorlamak lazım. Ama seçim öncesi böyle bir şey gerçekleşmiş olması istismara müsait bir konudur, istismar da edilecektir.

Hatay’daki Suriyeli mültecilerin durumundan endişe ettiklerini belirten seçmenler mültecilerin akıbetiyle ilgili sorularını Sadullah Ergin’e yöneltti. Ergin, “Bu konuda çok kesin kararlıyız. Bir teki burada kalmayacak. Hepsi kendi topraklarına kendi ülkelerine geri dönecekler. Bu konuda hükümetimiz kesin kararlı” diye konuştu.