Sadri Şener: Şenol Güneş oynatamadı

Cuma, 22 Şubat 2013 10:34
07-06-sadri-şener-şenol-güneş

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Lig Tv’ye verdiği özel röportajda bordo mavili takımın analizini yaptı ve geleceğe yönelik planlarını anlattı. Merak edilenlerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sadri Şener merak edilen sorularının yanında görevinden istifa eden teknik direktör Şenol Güneş’in ‘arkadaş olmadıklarına’ dair yaptığı açıklamaya da cevap verdi.

- Moraliniz nasıl

“Moralim iyi olmak mecburiyetinde. Ben Trabzonspor Kulüp Başkanıyım. Baş olanların hayatı zordur. Ben de böyle zor bir dönem geçiriyorum. Ben dik durursam, ekibim de dik durur. Ben bu duruma alıştım, çünkü eskiyim bu işlerde. Aynen yolumuza devam edeceğiz. Evvelki hafta bitti, bu hafta başlıyor. Bu hafta ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.”

- Fenerbahçe maçının devre arasında stadı terk ettiniz. Neden?

“Hayır terk etmedim, locadan seyrettim. Herkesin locaya merakı var. Bizde de bir tane loca var bir üst katta, oraya geçtim. Belki seyirciyi daha rahat tatmak için olabilir. Hem de daha rahat maçı seyrettiğim için olabilir.”

“BU ZAMANA KADAR HEP VERDİM, HİÇ ALMADIM”

- Taraftarın tepkisi sizi kızdırıyor mu, üzüyor mu, kırıyor mu?

“Kızdırmıyor, üzüyor ve kırıyor. İnsanlar kendilerini bilirler nerede hata yaptıklarını veya yapmadıklarını. Dört dörtlük insan yoktur. Ben de hata yapmış olabilirim fakat kulüp başkanlığında dönüp 5 yılıma ve bundan 20 yıl önceki başkanlık dönemime baktığım zaman alt alta yazarsan hep vermiş, hiç almamışım. Para vermiş, almamışım. Almak için mücadele edenlere de ödemeye çalışmışım. Gelmiş bu yıllar yatırımlar yapmışım. Borsada Trabzonspor’u düzlüğe çıkarmışım ki, en az 200-250 milyonluk bir iş. Mevcut kamp yerlerimizi yenilemişiz. Hidroelektrik santral almışız, bitirmek üzereyiz.”

“Nezarete girmişiz, çıkmışız. Bunlara bakıyorum da; birinin şen şakraklığı 3 gün sürmüş. Birinin başarısı 5 gün sürmüş, 7 gün sürmüş, 10 gün sürmüş, 2 gün sürmüş. Böyle 6 ay sürmemiş. Avrupa Kupalarına, Şampiyonlar Ligi’ne ilk defa katılmışın. Çok iyi puanlar almışın, onun coşkusu 3 hafta sürmüş veya sürmemiş. Nezarete girmişiz 5 gün sonra herkes unutmuş. Ona özlüyorum  Yoksa üzüldüğüm başka bir şey yok. Puan cetvelinde aşağılarda olmuş olabiliriz, ama üsttekiler ile puan farkımız çok değil. Daha önümüzde 12 maç var.”

“ŞU ANKİ PUAN DURUMUNDAN MEMNUN DEĞİLİM”

- Trabzonspor’un şu anki puan durumundan memnun musunuz?

“Değilim ve hiç hoşlanmıyorum bu durumdan. Bakmak bile istemiyorum ama bir gerçek bu. 27 puanı yukarılara taşımak istiyorum ve daha önümüzde maçlarımız var. Her büyük takımın her sene başına gelen bir olay. Bizim de bu sene başımıza geliyor. Biz buradan dik duruşumuzla yukarı doğru çıkacağız. O konuda kimsenin endişesi olmasın. 3 hafta sonra bir araya gelip tekrar değerlendirsek iyi olur.”

- “Eyvah! Biz de bu duruma düşer miyiz?”sorusu aklınıza geliyor mu?

“Takımın oyuncuları, tecrübesi, uzun yıllar olan birikimi olmaz çok zor olaylar.”

- Şenol Güneş istifa ederken size söyledi mi?

- “Evet söyledi, “Kan değişimi lazım” dedi. Ben de “peki”dedim. 3 defa da kalması için ısrar ettim.”

- 4. defa neden demediniz?

“4, 5, 6 gitmez ki. Bir yerde biter.”

- Şenol Güneş’i bu sezon için başarısız bir teknik adam olarak mı değerlendiriyorsunuz?

“Bu sezon için başarısız.”

“SPORTİF ANLAMDA BAŞARISIZIM”

- Kendinizi bu sezon için başarısız görüyor musunuz?

- “Bir başkan olarak başarısız görmek için belirli kurallar vardır. Para ödemez mesela. Tesis yapmaz. Özel uçak tutmaz. Turizm, seyahat harcamalarını ödemez. Memurların maaşını ödemez. Bu başarısızlık örneğidir. Bu sene hiç böyle bir şey yapmadım. Hiç böyle bir şey yok.”

- Sportif anlamda başarısız görüyor musunuz?

“Evet. Başarısızım.”

- Peki nedenleri nelerdir?

- “Bana göre uyum sağlamadık takımla. Oyuncuları ele aldığın zaman geldiği takımların hepsi klas yerlerden. Mesela sol bek Emerson, Benfica’nın sol beki. Janko, Avusturya Milli Takımı santraforu  Zokora’yı söylemeye lüzum yok, Fildişi Milli Takımı oyuncusu. Colman, Alanzinho..”

- Bu saydığınız isimler şu an için oynayacak performansta değiller sanıyorum ki?

“Evet değiller ama bunlar önemli futbolcular. Bunları oynatabilmek lazım.”

- Şenol Güneş oynatamadı mı?

- “Oynatamadı. Bunları oynatmak hoca işi. Yönetici, başkan işi değil.”

- Neden oynatmadı?

- “Onu bilemem tabi..”

- Hiç konuşmadınız mı? Neden oynamıyorlar diye?

- “Hepsinin kendine göre problemleri çıkıyordu. Zokora’nın milli takımı, Bamba’nın milli takımı. Birinin boyu uzun diyorlar. Birinin kısa diyorlar. Cevap verebileceğim konu değil teknik açıdan, ama bunlar önümüzdeki haftadan itibaren oynatılacaktır. Mecburiyetleri var. Hepsi takır takır parasını da alıyorlar. Karşılıklarını vermeleri lazım. Vereceklerine de inanıyorum.”

Tags