“Sadist komutan psikolojik işkence yaptı” Aziz Akyavaş’ın korku dolu 5 günü Vanity Fair’de!

Pazartesi, 22 Nisan 2013 15:24

page_suriye39de-kaybolan-turk-gazeteci-aziz-akyavas39tan-haber-alinamiyor_986496145Dipnot/Özel – Gazeteci Aziz Akyavaş, Richard Engel ve NBC ekibinin korku dolu 5 günü Vanity Fair’de yayınlandı.

Amerikan dergisi Vanity Fair’in Nisan sayısında, geçtiğimiz Aralık ayında Suriye sınırında kaçırılan NBC dış haberler muhabiri Richard Engel ve ekibinin yaşadıkları bir günlük şeklinde yayınlandı.

Suriye ordusuna bağlı milisler tarafından kaçırıldıklarını ve muhalifler tarafından kurtarılan kyavaş, Engel ve NBC ekibi kaçırılma hikayelerini şöyle anlattı;

cn_image.size_.richard-engel-e1364259989577Engel ve ekibi Özgür Suriye Ordusu’ndan birkaç asker ile birlikte isyancıların yoğunlukta olduğu bir bölgede araçları ile ilerlerken, aniden karşılarına çıkan silahlı bir grup tarafından durduruldu. Silahlı grubun isyancılardan olduğunu zanneden Özgür Suriye Ordusu Askerleri, kendilerinin de Özgür Suriye Ordusu’ndan olduğunu söyledi. Bunu duyan Esad güçleri askerlerden birini öldürüp, NBC ekibini rehin aldı. Farklı yerlerde saklanan rehinler, başlarındaki sadist bir komutan tarafından ölümle tehdit edildi, psikolojik işkence gördü. Komutan ekipten birine silahı doğrultup 1′den 10′a kadar sayıp daha sonra havaya ateş etti ve kahkahalar attı.

NBC ekibi Arapça bildiği halde bilmiyormuş gibi yaptıklarını belirten Engel, Ortadoğu’da Arapça bilen Amerikalılar’ın casus muamelesi görüp infaz edildiğini söyledi.

Kaçırıldıkları süre boyunca yaşananları içeren, Richard Engel’in “Rehin” adlı kısa günlüğü korku dolu günleri tüm detayları ile anlatıyor.

Tags