Saç boyasında kanser riski

Çarşamba, 20 Şubat 2013 10:30

289518_19aeMilyonlarca kadının kullandığı saç boyalarındaki kimyasalların kansere neden olabileceği uyarısı yapıldı. Bu tür boyaların hem evde hem de kuaför salonlarında kullanıldığı ifade edildi.

İngiliz bilim insanları milyonlarca kadının saçını boyamak için kullandığı boyalarda kansere neden olabilecek kimysallar olduğunu belirtti. Uzmanlar bu boyaların pahalı kuaför salonlarında kullanılanlardan, marketlerde satılan boyalara kadar birçok boyada olduğunu kaydetti.

Önde gelen bir bilim dergisinde konuyla ilgili makale yazan uzmanlar, kalıcı saç boyasının sigara dumanı ve havadaki diğer mikroplarla reaksiyona girerek kansere neden olacak kuvvetli bir içerik oluşturduğunu belirtti.

Kadınların üçte biri ve erkeklerin 10′da biri düzenli olarak saçlarını boyuyor. Uzmanlar bunun da riski artırdığını kaydetti.

Öte yandan kozmetik sektörü ise bu iddiayı reddediyor. Leeds’deki Green Chemicals adlı şirket bütün bilgilerin mevcut olduğunu ve ürünlerinin kansere yol açtığı savını kabul etmediklerini söyledi.

Uzmanlar saç boyasına kalıcılığını veren kimysal içeriğin deriye zarar verdiğini ve saçta haftalarca, aylarca hatta yıllarca kaldığını belitti. Zamanla sigara dumanı ve diğer tozlarla etkileşime giren kimysala zehirli bir hal alıyor.

Prof. David Lewis “Bu aşamada ürünlerdeki n-nitrosamine seviyesinden emin olamayız ama potansiyel olarak risk mevcut” dedi.

GAZETEPORT