Sabun ve duş jeline dikkat

Cuma, 22 Mart 2013 12:58

sdgDuş jeli ve sabunun kadında bulaşıcı cinsel enfeksiyonlara neden olabileceği belirten uzmanlar, bu gibi ürünlerin ayrıca narin dokulara zarar verebileceği uyarısı yaptı.

Kadınların mahrem yerlerini yıkarken duj jeli ve sabun kullanmasının cinsel yolla bulaşan enfeksiyon kapma riskinin yüksek olduğu belirtildi. California Üniversitesi (UCLA) uzmanları sabun ve yağlayıcıların hassas dokulara zarar verebileceğini ve herpes, klamidya ve HIV kapma riskini artırdığını ifade etti. Bu konuda araştırma yapan ekibin başında olan Joelle Brown bu ürünleri kullanmanın vajinozis bakteri ve cinsel bulaşıcı enfeksiyon riskini artırdığını söyledi.

Dr. Brown ve ekibi, Los Angeles’ta 141 kadının kullandıkları ürünler ve vajinal enfeksiyon testleri verilerini karşılaştırdı. Uzmanlar bu kadınların yüzde 66′sının mahrem bölgeleri için yağlandırıcı ve temizleyiciler kullandığını tespit etti. Araştırmanın sonunda yağ, vazelin gibi özel olarak bu bölgelerin temizliği için üretilmeyen ürünleri kullanan kadınlarda çok büyük olasılıkla bakteri enfeksiyonu görüldü. Obstetrics and Gynaecology dergisinde yayımlanan araştırmada pertol ürünü jel ve yağlandırıcı kullanan kadınların yüzde 40′ında vajinozis bakterisisi görüldü. Petrol ürünü jel içermeyen ürünleri kullananlarda bu oran yüzde 18 olarak belirlendi.

Yağ kullananların yüzde 44′ünden mantar çıktı. Kullanmayanlarda ise bu oran sadece yüzde 5. Uzmanlar bu tip ürünlerin iç bölgelerdeki pH dengesini bozduğu ve zarar veren organizmalara açık hale getirdiğini belirtti. Normalde bu bölgenin iyi ve kötü bakteri sisteminin ayarlanmış olduğunu kaydeden uzmanlar asit üreterek bakteri ve virüslete karşı koruma görevi gördüğünü kaydetti. Doktorlar kadınların mahrem yerlerinin iç bölgelerini yıkamasını önermiyor. Çünkü bakteri dengesinin bozulmasıyla enfeksiyonlara karşı korumasız bırakıldığını söylüyorlar.

Boston’daki St. Elizabeth Tıp Merkezi’nden Dr. Michael Zinaman vajinanın içindeki bakteri dengesinin evrimsel olarak koruma getirdiğini ve yıkanmaması gerektiğini söylüyor. vazelin üreticisi Unilever ise ürünlerinin sadece dış bölgeler için üretildiğini ve bunu da paketlerde tüketicilere duyurduklarını belirtti.

Dr. Brown iç bölgeler için tasarlanmış cinsel yağlandırıcıların enfeksiyon riskini artırdığına yönelik bir bulguya rastlamadıklarını söyledi. Ancak üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerektiğine vurgu yaptı.