Sabancı Müzesi’nde ‘BULUŞMA’ Zamanı

Pazartesi, 20 Nisan 2015 11:01

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde 9 Nisan’da açılan “Buluşma…Reunion” sergisi sanatçıları ile dikkat çekiyor. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’ndan yolu geçen ve mezun olan 20 sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi 26 Temmuz’a kadar gezilebilecek.

Sabancı Üniversitesi’nin ektiği tohumların meyvelerinin verdiği sergide, sanat dünyasında kendi başlarına var olan ve birbirinden başarılı 20 sanatçı bir araya geliyor. Resimden fotoğrafa, belgeselden yerleştirmeye farklı disiplindeki çalışmalarını buluşturan getiren sergide; Aslı Narin, Baptiste Croze, Bayram Candan , Berke Soyuer, Beyza Boyacıoğlu, Burcu Yağcıoğlu, Cemre Yeşil, Deniz Gül, Deniz Üster, Ege Kanar, Egemen Demirci, Elif Süsler, Erdem Taşdelen, Hasan Salih Ay, Hayal Pozantı, İz Öztat, Julia Kul, Onur Ceritoğlu, Tan Mavitan ve Meriç Algün yer alıyor.

1999-2015 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’ndan mezun olan 110 kişinin çalışmaları incelenerek seçilen 20 sanatçı ve 40 eser, aynı zamanda SSM’nin uluslararası danışma kurulu üyeleri ve günümüz uluslararası sanat dünyasının yakından tanıdığı isimler olan Royal Academy of Arts Sergiler Yöneticisi (1977-2008) Sir Norman Rosenthal, l’Ecole Nationale Supérieure Des Beaux-Arts (Güzel Sanatlar Akademisi) Yöneticisi (2000-2011) Henry-Claude Cousseau, sanat tarihçi, küratör ve eleştirmen Deepak Ananth, Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Erdağ Aksel ve Selim Birsel’den oluşan seçici kurul tarafından belirlendi.

Birçok genç sanatçının buluştuğu sergiye; Enka Vakfı, Garanti, Kibar, Milliyet, Polimeks Holding, Samsung, Mitsubishi Motors ve Umur’un destek olduğu projeye, Alida Kamer, Ayça Dinçkök, Ayşegül-Ömer Özyürek, Ayşenur- Fazlı Özcan, Berrak Nezih Barut, Cüneyt Çalıcıoğlu, Erdoğan Turgut, Esra Tara Naamani, Gülden Tüfekçi, İzzet Garih, Levent Bıçakcı, Linda Acıman, Lolita Amram, Mehmet Nezih Erdem, Mustafa Bayraktar, Mustafa Taviloğlu, Nurcan-Turgay Artam, Oya- Bülent Eczacıbaşı, Sinan Tara, Terry-Robert Sonman ve Zafer Yıldırım gibi isimler de bireysel olarak katkıda bulundular.

Öğrencileri ve genç sanatçıları her zaman destekleyen Sabancı Üniversitesi ve Sabancı Müzesi’nin ortak çalışması olan bu sergi öğrencilere ücretsiz. Birbirinden özel çalışmaların olduğu Buluşma’yı Emirgan’da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Videonun uzun versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.