Rüyadaki göz hareketleri ‘sahne değişimi’

Perşembe, 13 Ağustos 2015 11:02

Bilim insanları uykunun rüya gördüğümüz REM aşamasındaki göz hareketlerinin, rüyamızdaki sahne değişimlerine işaret ettiğini saptadı. Uzmanlar ilk kez uykunun “Rapid Eye Movement- Hızlı göz hareketi” safhasında tek tek beyin hücrelerinin faaliyetlerini kaydetmeyi başardı.

Kayıtlar nöbet geçirdikleri sırada epilepsi (sara) hastalarına takılan elektrotlar aracılığıyla yapıldı. Tel Aviv Üniversitesi’nden Dr. Yuval Hir “İnsan beyninin içinde neler olduğunu görmek için eşsiz bir fırsattı. Gönüllü olarak çalışmamıza katılan tüm epilepsi hastalarına müteşekkiriz” dedi.

Dr. Nir’in Fransız ve ABD’li meslektaşlarıyla yürüttüğü çalışma Nature Communications adlı bilim dergisinde yayımlandı. Araştırma kapsamında dört yıl boyunca 19 hasta izlendi. Hastaların beyinlerinin belirli bölümleri incelenirken, özellikle beynin görüntüyle ilgili noktaları üzerinde duruldu.

Dr. Nir “Bu nöronların faaliyetleri görüntü işlemeyi yansıtmıyor. Daha çok beyne belirli konseptlerle ilgili sinyal yolluyorlar. Gözlerinizi kapatıp, Kraliçe Elizabeth’i düşünün, bu nöronlar çalışmaya başlayacaktır. Bu faaliyet aklımızdaki görüntüleri ve bu görüntülerle ilgili unsurları yenilemek anlamına geliyor” dedi.

Uzmanlar hastalar uyanıkken bir resim gösterildiğinde, özellikle de resim hatıralarıyla ilgiliyse belirli bir faaliyet düzeni tespit etti. Dr.Nir bu durumu “Resim görüldükten 0,3 saniye sonra bu nöronlarda büyük bir faaliyet oluyor. Aynı şey insanlar gözlerini kapatıp bu resimleri ya da konseptleri hayal ettiğinde de oluyor” diyerek açıkladı.

Kaynak: BBC Türkçe