Rusya’da okul baskınını düzenleyen saldırgan öğrenci çıktı

Pazartesi, 3 Şubat 2014 12:31

Rusya’nın başkenti Moskova, silahlı okul baskınıyla güne başladı. 20 kadar öğrencinin rehin alındığı ve bir güvenlik görevlisi ile bir öğretmenin vurulduğu olayda, saldırganın okulun öğrencilerinden biri olduğu ortaya çıktı.

Moskova’daki dramatik okul baskını olayı sabah saatlerinde 263 nolu ortaokulda yaşandı. Moskova polisinin açıklamasına göre okula elinde tabancayla gelen bir kişi, içeri girmesini engellemeye çalışan korumalara ateş açtıktan sonra biyoloji dersinin devam ettiği sınıfa daldı. Burada 20 kadar öğrenci ve öğretmeni rehin alan saldırgan hiçbir talepte bulunmadan güvenlik güçlerinin gelmesini beklemeye başladı.

Okulun çevresini saran güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu tüm rehineler serbest bırakıldı ve saldırgan etkisiz hale getirildi. Ancak saldırganın baskın sırasında yaraladığı güvenlik görevlisi Sergey Bujoyev hastanede hayatını kaybetti. Baskında bir öğretmen de yaşamını yitirdi.

Baskın olayından ilk gelen haberlerde saldırganın bir öğrencinin velisi olduğu söylenmişti ancak ilerleyen dakikalarda saldırıyı düzenleyen kişinin üst sınıflardan bir öğrenci olduğu anlaşıldı.

Saldırganın bu eylemi neden gerçekleştirdiği henüz bilinmiyor.