Rusya ve Ukrayna savaşın eşiğinde: Rus ordusu siper kazmaya başladı

Pazar, 2 Mart 2014 13:01

Rus parlamentosunun Ukrayna’ya müdahaleye onay vermesinin ardından Putin, Ukrayna’nın işgali için yeşil ışık yaktı. 15 bin Rus askerinin Kırım’ın bölgesel başkenti Simferopol’e doğru ilerlediği bildiriliyor. Ukrayna ordusu savaş alarmı verdi.

Ukrayna Başbakan’ı Yatsenuk, Rus dışişleri bakanı Medvedev ile telefon görüşmesinde “Askeri müdahelenin savaşın başlangıcı olacağını ve Rusya ile olan ilişkilere son vereceği” konusunda uyardı.

Cumartesi günü Obama ile 90 dakikalık bir telefon görüşmesi yapan Putin, müdaheleyi savundu ve Rusyan’nın çıkarlarını koruma ve sadece Kırım’da değil Ukrayna’nın doğusundada Rusça konuşan halkı koruma hakkı olduğunu belirtti. Obama ise Rus güçlerinin bir an önce Kırım’daki üslerine geri dönmeleri gerektiğini söylerken Rusya’nın ekonomik ısolasyona uğrayacağı uyarısında bulundu.

BBC, Rus güçlerinin Kırım sınırında siper kazmaya başladığını bildirdi. Rus haber ajansı Interfax, Rus güçlerinin Kırım’daki Sudak kentinde bulunan radar sitasyonunu ve donanma eğitim tesisini ele geçirdiği ve Ukrayna askerlerinin silahlarına el koyarak “yarımadanın meşru yönetimi” ile iş birliği yapmalarını istediği bildiriliyor.