Russia Today’de yaprak dökümü. Haber spikeri Liz Wahl canlı yayında istifa etti VIDEO

Perşembe, 6 Mart 2014 11:11

Russia Today spikeri Liz Wahl canlı yayında istifa etti. “Putin’in yaptıklarını temize çıkaran Rusya’nın finansörü olduğu bir kanalda çalışmayacağım. Amerika’lı olmaktan gurur duyuyorum. Ve sadece gerçeği yayımlamaya inanıyorum. Bu yüzden de bu bültenden sonra istifa ediyorum.” dedi. Kendisinin de Sovyet işgalinden kaçan bir Macar aileden geldiğini belirten Liz Wahl “ABD’de büyüdüğüm için çok şanslıyım” dedi.

Liz Wahl’in canlı yayındaki sitifasının ardından Russia Today televizyonu bir açıklama yaptı. Russia Today, “Bir gazeteci normal şartlarda eğer editöryal kararlara katılmıyorsa bunu editör ile tartışır. Eğer sorun yine de bu şekilde halledilemiyorsa, bir profesyonel gibi istifa eder. Kişisel bir kararın böyle bir show’a dönüştürülmesi ise kendi reklam kampanyasını yapmaktan başka birşey değildir. Liz Wahl’in yolunun açık olmasını diliyoruz.” dedi.

İstifasının ardından Piers Morgan’ın CNN kanalındaki programına konuk olan Liz Wahl “RT obejektifliğini kaybetti, Ukraynadaki krizi Putin’in gözünden veriyor ve biz Amerika’lıları kötü olarak gösteriyor. Ben Amerika’lı olduğum için çok şanslıyım.” dedi. Piers Morgan’ın peki bu kadar karşıysanız bu duruma neden RT’de çalışmaya başladınız. RT’nin Putin yanlısı olduğunu herkes biliyor.” dedi. Liz Wahl ise bu soruya “Evet ama bu kadar fazla olduğunu bilmiyorudum. Propaganda makinası olduğunu bilmiyordum” şeklinde cevap verdi.