Rus savaş gemileri İstanbul Boğazı’nda

Perşembe, 5 Eylül 2013 16:22

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Suriye’ye yönelik askeri operasyon hazırlıklarını yakından takip eden Rusya, Akdeniz’deki varlığını güçlendiriyor.

Suriye’ye askeri müdahale tartışmaları sürerken Rusya sıcak gelişmelerin yaşanacağı Akdeniz’e istihbarat gemisi gönderme kararı almıştı.

İSTANBUL BOĞAZI’NI GEÇİYORLAR

ABD’nin Doğu Akdeniz’e gönderdiği, içerisinde nükleer uçak gemisi de bulunan filoya karşı alınan jet kararın ardından bölgeye gönderilen 1′i istihbarat, 1′i uçak gemisi katili Moskava olmak üzere 4 Rus savaş gemisi şuan İstanbul Boğazı’nı geçiyor. Yarın ise Çanakkale’yi geçerek birkaç gün içerisinde Doğu Akdeniz’deki yerlerini alacaklar.

BÖLGEDEKİ DENGELER DEĞİŞEBİLİR

Dört savaş gemisinden ikisi bölgedeki dengeleri değiştirebilecek nitelikte. İstihbarat gemisi füzelerin sinyallerini kırma kabiliyetine sahip. Moskva ise NATO tarafından “uçak gemilerinin katili” olarak nitelendiriliyor.

ABD FİLO YOLLAMIŞTI

ABD Ordusu, Başkan Barack Obama’nın ‘kısıtlı’ askeri harekat kararı almasının ardından Akdeniz ve Basra Körfezi civarında donanmasını yeniden konumlandırmış, nükleer güçlü USS Nimitz uçak gemisi, yanında dört destroyer ve bir kruvazör gemisiyle Umman Denizi’nden Kızıl Deniz’e hareket etmişti ve Akdeniz’e konuşlanmıştı.