Rus parlametosu af çıkardı: Greenpeace üyeleri ve Pussy Riot serbest kalabilir #arctic30

Çarşamba, 18 Aralık 2013 19:39

Rus parlamentosunun Çarşamba günü meclisten geçirdiği af yasası dahilinde, Greenpeace üyeleri ve Pussy Riot gurubunun da serbest kalması bekleniyor.

2 ay önce Rusya’da Gazprom’un Arktik’teki bir tesisinde eylem yapan 30 Greenpreace üyesinin içinde Gizem Akhan da bulunuyordu. Gizem Akhan geçtiğimiz haftalarda kefalet ile serbest bırakılmıştı ancak yargı süreci devam ediyordu ve dava süreci boyunca Rusya’dan ayrılmasına izin verilmiyordu. Çıkan af ile birlikte 30 Greenpreace üyesi hakkındaki suçlamaların düşmesi bekleniyor

greenpeace

Rus parlamentosu, af yasasının Pussy Riot ve Greenpeace’i de kapsaması için son anda bir ekleme yaptı. Yasa ufak suçlarda çocuklu ya da hamile kadınların, gazilerin, çocukların serbest kalması için hazırlandı. Noel tatilinde eve dönmeyi bekleyen Greenpeace ve Pussy Riot üyeleri yasa resmi gazetede yayınlanmasını bekliyorlar ve yarın serbest kalmayı umuyorlar. Greenpeace sözcüsü Times gazetesine “Noel’de eve dönmeleri için çok umutluyuz ama hiç birşey beklemememiz gerektiğini de öğrendik” dedi.