RTEÜ akademisyenleri 3 yeni balık türü keşfetti: “Eminea, Velioglui, Recepi”

Çarşamba, 22 Ocak 2014 16:47

Cihan haber ajansının haberine göre, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEU) Su Ürünleri Fakültesi tarafından Fırat Nehri’nde bulunan ancak bugüne kadar dünya bilim literatürüne girmemiş 3 yeni sazan türü keşfedildi.

Fakülte Dekanı Doç. Dr. Davut Turan, Prof. Dr. F. Güler Ekmekçi, Araştırma Görevlisi Cüneyt Kara ve Esra Doğan’dan oluşan araştırma grubunun çalışmaları neticesinde Türkiye’de bulunan, ancak bugüne kadar dünya bilim literatürüne girmemiş 3 yeni sazan türü keşfedildi.

Araştırma ekibince Fırat Nehri’nde bulunan 3 yeni sazan türüne Alburnoides Emineae, Alburnoides Velioğlui, Alburniodes Recepi isimleri verildi. Daha önce 18 yeni turu dünya faunasina kazandıran fakülte böylece bulduğu balık türü sayısını 21’e yükseltti.Dünya faunasina kazandırılan yeni balık türlerinin özellikleri şöyle:

Alburnoides eminea: Yeni türlerden Alburnoides emineae Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan ve Fırat Nehri’ne dökülen Beyazsu’dan tanımlanmıştır. Bilinen maksimum standart boyu 7,8 cm’dir.
İsmi, Prof. Dr. Davut Turan’ın annesi Emine Turan’a atfedildi.

Alburnoides velioğlui: Bu tür Fırat Nehri’nin drenajları olan ve Erzurum’da bulunan Sırlı, Toprakkale ve Karasu çaylarından, Malatya’da bulunan Sultan Suyu’ndan ve Tunceli’de bulunan Pülümür Çay’ından tanımlanmıştır. Bilinen maksimum standart boyu 8,8 cm’dir.

İsmi, Rize Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Opr.Dr. Hasan Basri Velioğlu’na atfedildi.

RTEU (1)