Rosetta mekiği 10 yıl sonra kuyruklu yıldızı yakaladı

Perşembe, 7 Ağustos 2014 10:23

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) 10 yıl önce 67P/Çuryumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına inmek için fırlattığı uzay aracı Rosetta kuyruklu yıldızın yörüngesine girmeyi başardı.

Rosetta uzay aracı operasyonlarından sorumlu ESA Direktörü Sylvain Lodiot, Almanya’daki merkezden yaptığı açıklamada “Kuyruklu yıldıza yetiştik!” dedi.

ESA Direktörü Jean-Jacques Dordain ise yaptığı açıklamada, “Tam 10 yıl, 5 ay ve 4 gündür hedefe doğru ilerliyorduk. Güneşin etrafında 5 kez döndük ve tamı tamına 6,4 milyon kilometre yol katettik. Sonunda büyük mutlulukla söyleyebilirim ki hedefe ulaştık” dedi.

‘Derin uyku’

2004 yılında bir rokete bağlı olarak fırlatılan Rosetta, kuyruklu yıldız 67P’nin peşine düştü. Dünya ve Mars’ın yerçekimi gücünü kullanarak hız kazanan Rosetta böylece 6 milyon kilometre yol katedebildi.

Birçok kez kuyruklu yıldızın yanından geçip yörüngeyi tutturamayan Rosetta bu kez hedefine ulaşmayı başardı. Mekiğin yakıtını koruyabilmek için Almanya’nın Darmstadt şehrindeki kondüktörler Rosetta’yı 31 ay boyunca uykuda tuttu. Ocak ayında son derin uykusundan uyandırılan Rosetta, kuyruklu yıldızın peşine düştü.

140806134619_rosetta_satellite_624-turkish

Son iki aydır Rosetta bir dizi manevra yaparak yavaşlayıp kuyruklu yıldızın yanından geçip gitmemek için uğraşıyordu.

Kuyruklu yıldızın hızı saatte 55 bin kilometre. Rosetta uzay aracının hızı yavaşlatılarak kuyruklu yıldızla yan yana seyretmesi sağlandı.

Dünyadan 550 milyon kilometre mesafedeyken Rosetta’ya verilen komutların ulaşması 22 dakikayı buluyordu.

Aradaki mesafe o kadar fazla açıldı ki Rosetta’nın yörüngeye oturması için Çarşamba günü yaptığı son manevranın komutu Pazar gecesinden verildi.

Fransız Uzay Araştırmaları Birimi Başkanı Jean-Yves Le Gall, “Yörüngeye oturma süreci şu ana kadar yürüttüğümüz en karmaşık ve deneysel operasyon oldu” diyor.

140806134549_rosetta_comet_624_turkish

Şimdi Rosetta’nın kuyruklu yıldız 67P’nin yörüngesinde kalabilmek için birkaö günde bir motorlarını ateşlemesi gerekiyor.

15 ay boyunca yörüngede kalacak olan mekik, kuyruklu yıldızın yüzeyini inceleyecek ve Almanya’daki merkeze bilgiler gönderecek.

Kaynak: BBC Türkçe

 

Tags