Romeo & Juliet’i bir de böyle izleyin!

Cuma, 15 Mart 2013 15:59

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Dünyanın en ünlü aşk hikayesi, Shakespeare’in ölümsüz eseri Romeo ve Juliet ‘in kahramanlarının trajik öyküsü, Verona ‘da yaşanmış ve bu güne kadar sayısız şiir, film, bale ve tiyatro eserine konu olmuş. Amerika’nın en iyi dans tiyatrolarından American Dance Theatre Odyssey, hikayenin günümüze uyarlanmış ve modern şehirde geçen versiyonunu grubun kurucusu Derry Yeager ve Eldon Johnson’ın koreografisiyle 27 – 31Mart’ta İstanbul’da ilk kez Tim Show Center’da sahneleyecek.

1994 yılında, ABD’nin köklü bale topluluklarından Ballet West’in eski baş dansçılarından, koreograf ve TV/Sinema sanatçısı Derryl Yeager tarafından Utah’ta kurulan American Dance Theatre Odyssey, teatral dans alanında kaliteli eğlence ve sanatsal mükemmeliyet anlayışını birleştirme amacıyla yola çıktı. Gerek özgün gerekse yeniden yarattıkları sahne prodüksiyonlarında kullandıkları güncel sosyal konular ve müzikler ile her yaştan izleyicide heyecan uyandırmayı başaran Odyssey, teatral dansın geniş kitlelere ulaşmasında önemli bir yere sahip oldu. 2006’dan bu yana her yıl Utah eyaletinin en iyi dans grubu seçilmeyi başaran topluluğun bünyesinde bale, jazz, modern dans, salon dansları ve hip hop gibi çok çeşitli dans stillerinin her birinde yetkinliklerini kanıtlamış 30 dansçı yer alıyor.

Dansı elit bir eğlence tarzı olmaktan çıkarıp her kesimden insanın hoşlanabileceği eserler yaratmayı başaran topluluğun İstanbul’da sergileyeceği “Romeo + Juliet Today”, adından da anlaşılacağı üzere, tüm zamanların en büyük tiyatro yazarı William Shakespeare’in ölümsüz eseri Romeo ve Juliet’ten esinleniyor. Yönetmenliğini Derryl Yeager’ın, koreografisini grubun baş dansçılarından Eldon Johnson’ın üstlendiği, aralarında Derryl Yeager, ‘So You Think You Can Dance’ finalistlerinden Ashleigh ve Ryan Di Lello’nun da bulunduğu birçok ünlü koreografın katkıda bulunduğu bu heyecan verici gösteride, Eminem, Christina Aguilera, Lady Gaga, Enya, Snow Patrol, Ricky Martin, Beyoncé, Justin Timberlake, Nelly Furtado, Tracy Chapman ve daha birçok ünlü şarkıcının seslendirdiği parçalar eşliğinde hayat bulan hip hop, latin ve salon dansları, bu dünyaca ünlü aşk hikayesini günümüze taşıyor.

Orijinal eserde Jüliet’in ailesi Kapületler (Capulets) burada Latin/Salon dansı grubu Kapütenler (Caputans), Romeo’nun ailesi Montegüler (Montagues) ise hip hop grubu Monte Krew’lar olarak çıkıyor karşımıza.

Yapımda kullanılan ışık teknikleri ve yaratıcı sahne tasarımı da, yüzyıllara meydan okuyan Romeo – Juliet gibi büyük aşk hikayesinin günümüze uyarlanmasında kuşkusuz çok önemli katkıda bulunuyor.

Nesiller boyu saygı duyulan bu ölümsüz aşk hikayesini coşku dolu ve yaratıcı bir koreografiyle birleştiren bu performans mutlaka kalbinize dokunacak ve izlerken yerinizde duramayacaksınız.

Sadece 6 gösteri için İstanbul’a gelecek olan American Dance Theatre Odyssey Romeo + Juliet Today ile 27 -31 Mart’ta Tim Show Center’da…

Romeo + Juliet Today 27-31 Mart 2013 gösteri programı
27 Mart Çarşamba Saat: 21.00
28 Mart Perşembe Saat: 21.00
29 Mart Cuma Saat: 21.00
30 Mart Cumartesi Saat:15.00 ve 21.00
31 Mart Pazar Saat: 15.00